pátek 14. srpna 2020 Alan

Na Prachaticku budou povinné roušky ve všech vnitřních prostorách

V celém Jihočeském kraji budou od středy povinné roušky v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech. Přísnější opatření se dotknou Prachaticka, které se po víkendu stalo třetím nejsilnějším republikovým ohniskem nákazy hned za Jihlavou a Karvinou.

O opatřeních rozhodl Krizový štáb Jihočeského kraje, který na dnešní den svolala hejtmanka Ivana Stráská kvůli nárůstu počtu pacientů s Covidem-19. V celém Jihočeském kraji bude povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, lékárnách, sociálních službách a na úřadech, jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance úřadů.

Na Prachaticku budou opatření přísnější. Po víkendovém nárůstu nakažených se totiž stalo Prachaticko třetím nejsilnějším ohniskem nákazy v Česku. „Bude platit nařízení používat roušky v uzavřených prostorách, mimo bydliště, i v dopravě. Dále se zakážou návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních v Prachaticích. Občanům Prachaticka doporučujeme, aby opatření, která platí pro Prachaticko, dodržovali i na území kraje," řekla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Zákaz návštěv nemocnic a domovů pro seniory v okrese bude platit od úterý, do odvolání. Ředitelka krajské hygienické stanice Kveta Kotrbová předpokládá, že roušky v okrese budou povinné několik týdnů. Personál i pacienti prachatické nemocnice musí nosit roušky ve vnitřních prostorách nemocnice. „Přítomnost otce u porodu je i nadále možná při dodržení platných hygienických opatření," uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

Na Písecku, kde se o víkendu vyskytlo několik nových případů koronaviru u píseckých házenkářek, žádná omezení krizový štáb nenavrhnul. Nová omezení neplatí ani pro hromadné akce. „Pořadatelům doporučujeme sledovat situaci, ale rozhodně je nechceme překvapovat, že jim ze dne na den něco zakážeme," řekla hejtmanka.

Jihočeští hygienici v sobotu zaznamenali 25 nových případů koronaviru. Byl to největší denní nárůst v regionu od začátku šíření covidu-19. Z 25 nových případů tvoří 19 zahraniční zaměstnanci firmy z Prachatic, jak uvedla Kotrbová.

Na ubytovně v Prachaticích je nakaženo 20 lidí covidem-19. Původně jich bylo 13, nové pacienty potvrdily zbývající testy klientů. Většinu nemocných tvoří podle krajské hygienické stanice cizinci. Nakažení z ubytovny pracovali v jedné prachatické...

Podle informací ČTK jsou zahraniční pracovníci z firmy Intica Systems. Velká část je z Maďarska, bydlí na jedné ubytovně. Hygienici nařídili speciální režim pro 270 zaměstnanců firmy. Z toho 48 zatím poslali do karantény. Tento týden hygienici vyšetří 270 pracovníků společnosti.

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, koronavirus, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.