Letos v květnu to bude rok, co policista Michal Bašta našel sebevraha zamknutého ve voze v bezvědomí. Po vyproštění musel čekat dlouho na záchranáře i kolegy. Muž mu za záchranu ale nepoděkoval.
Vše se stalo na Třeboňsku. „Vozidlo jsem našel až u Slověnic,“ říká Bašta, který s hledáním začal podle indicií v okolí Dunajovické hory. Dvanáctého května 2015 v odpoledních hodinách oznámil muž na obvodním oddělení policie Lišov, že pohřešuje svého strýce. „Od přítelkyně strýce se dozvěděl, že dva nebo tři dny předtím mluvil o sebevraždě,“ upřesnila mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová.
Policisté poté zjistili, že poslední místo lokalizace mobilního telefonu pohřešovaného bylo zaznamenáno z okolí Dunajovické hory na Třeboňsku. „Jedná se o velmi nepřístupný svažitý lesnatý terén, toho času s rozbahněnými přístupovými cestami v lesních úsecích,“ říká Milllerová. Rozsáhlá pátrací akce byla zahájena v pět odpoledne.
„Nasazeni byli jak dopravní policisté z Jindřichova Hradce, kynologové se služebními psy, tak i policisté z Územního odboru České Budějovice. Třeboňští policisté byli v převážné většině povoláni vedoucím obvodního oddělení ze svého volna, aby pomohli svým kolegům v pátrací akci. Mezi nimi byl i Michal Bašta. Do akce byl rovněž nasazen policejní vrtulník. V pátrací akci významně pomohlo 35 hasičů, a to profesionální jednotka z Třeboně i pět jednotek dobrovolných hasičů z Lišova, Štěpánovic, Lomnice nad Lužnicí, Dunajovic a Břilic,“ dodala mluvčí policie.
„Pocházím z Třeboně, takže znám okolí dobře. Jako děti jsme k hoře chodili na procházky,“ líčí Bašta. Na otázku, jestli tušil, kam mohl padesátiletý muž odstavit své vozidlo, odpověděl, že v tamním prostředí prakticky kamkoliv a nebylo tudíž možné výrazně snížit rozsah hledaného území.
Po prozkoumání jedné části území se Bašta přesunul dále a pár stovek metrů od komunikace směřující od obce Lomnice nad Lužnicí na obec Horní Slověnice našel v lesním porostu osobní automobil pohřešovaného muže. „Bylo uzamčené. Muž byl na sedadle spolujezdce a nebyl při vědomí,“ vzpomíná Bašta. „Rozbil jsem sklo u řidiče a muže vytáhl ven.“
Následoval závod s časem. Bašta ihned spustil resuscitaci a čekal na příjezd pomoci. „Bohužel tam byl špatný signál, takže se mi přerušilo spojení s operátorkou záchranné služby,“ říká dále Bašta. Resuscitaci sám prováděl nejméně patnáct minut, než na místo dorazila hlídka dopravní policie. Od té doby se dalších minimálně 10 minut Bašta střídal s policistou Ondřejem Novákem. Až poté se k nim dostali záchranáři s vrtulníkem. „Občas zachrčel, ale při vědomí muž nebyl. Bylo to hrozné, ale člověk nad tím v daném momentu nepřemýšlí.“ Po velkém vyčerpání ale Bašta neměl prakticky ani čas na odpočinek. „Museli jsme vše zadokumentovat,“ říká teď už s úsměvem.
Muže se podařilo dostat do vědomí až po napojení na přístroje. „Co vím, tak muž řešil těžké osobní problémy. Měl dluhy v podnikání a opustila ho manželka,“ říká dále Bašta. „Jako příčinu bezvědomí určil lékař hypoglykemické kóma. Následně byl vypátraný muž přepraven leteckou záchrannou službou do nemocnice v Českých Budějovicích k hospitalizaci. Ošetřující lékařka po několika dnech policistům sdělila, že pacient již není v přímém ohrožení života, když se předávkoval inzulinem v kombinaci s dalšími léky,“ dodala Millerová.
Sebevraha se podařilo zachránit díky rychlé první pomoci Michala Bašty, který se ale od něj dodnes poděkování nedočkal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
To se tak stává, když se chtěl chlapík zabít, že když mu to někdo překazil, tak moc vděku nepocítil...