čtvrtek 4. března 2021 Stela

„Zlomte vaz... soupeři,“ nabádal Roman Rogoz rozhodčí. Usvědčují ho záběry z kabiny

Česká televize zveřejnila v pořadu Reportéři ČT policejní záběry z šatny fotbalových rozhodčích, kde si rozhodčí si po druholigovém utkání Vyšehrad – Sokolov podle všeho předávali úplatky. K tomu docházelo za přítomnosti tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze. V kauze údajné korupce a ovlivňování rozhodčích je trestně stíhaný i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr.

„Zlomte vaz... soupeři

Česká televize zveřejnila šokující policejní záběry z kabiny rozhodčích na Strahově, které souvisejí s korupční aférou kolem Romana Berbra, Romana Rogoze a 18 dalších fotbalistů a činovníků. Na záběrech si tehdejší šéf fotbalového Vyšehradu Roman Rogoz domlouvá průběh zápasů s rozhodčími během poločasové přestávky. Na záběrech je vidět i samotné předávání peněz.

„Chlapi, nezbejvá nám než opravdu, zlomte vaz... soupeři,“ říká Roman Rogoz rozhodčím za stavu 0:0 před druhým poločasem utkání Vyšehrad - Sokolov v srpnu 2019. „Rozhodnou dvě, tři penalty, víc toho nezvládneme. Říďo, na tebe jsem zvědavej, ty ču**ku, tohle není jednoduchý!“ říká na záznamu Rogoz jednomu z rozhodčích.

Hlavní sudí sice v zápase žádnou penaltu nenařídil, ale zmiňovaný Říďa, asistent Petr Klupák, zhatil první gól Sokolova, když odmával ofsajd. Vyšehrad nakonec vyhrál 2:1 a hlavní rozhodčí Jiří Houdek měl podle policie přebrat od Rogoze úplatek, o který se se svými asistenty podělil, což je vidět na záběrech od policie. Klupák si obnos ihned dává do peněženky.

Dyť ty jsi normální darebák jako my všichni vostatní, vole

Rogoz vyvíjel tlak i na delegáta zmíněného utkání. Šlo o doporučení, aby přehlédl případné přehmaty sudích. „Dyť ty jsi normální darebák jako my všichni vostatní, vole. Tak prostě zavři obě oči, řekni hele, výbornej,“ říká na záběrech Rogoz delegátovi.

Ovlivňování výsledků zápasů řídila podle kriminalistů organizovaná zločinecká skupina. Nejčastěji měla skupina ovlivňovat výsledky Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí ligy do druhé. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Rogoz bylo propuštěn z vazby a všech 20 obviněných je na svobodě. Berbr je podezřelý i ze zpronevěry.

Rodák z Vimperku byl na svobodu propuštěn začátkem ledna. „Ano, byl propuštěn. Více k tomu nemohu sdělit, snad jen to, že můj klient se nyní bude věnovat svému zdravotnímu stavu. Jednou věcí je zdravotní stav jako takový, druhou psychická stránka věci, která je hodně špatná,“ potvrdil portálu iSport jeho obhájce Oldřich Chudoba.

„Nevěřím tomu, že by Roman něco takového udělal“

Roman Rogoz je známou postavičkou z jihu Čech. Jako funkcionář začínal v roce 1996 Prachaticích, které z divize postoupily až do druhé ligy. V roce 2001 nastoupil jako sportovní manažer a vedoucí mužstva Příbrami, kde působil až do konce roku 2007. V únoru 2008 se stal sportovním manažerem v Českých Budějovicích a nahradil tak Jiřího Kotrbu, který se posunul na pozici generálního manažera klubu. Jeho štace na jihu Čech skončila v roce 2013, kdy se vrátil do Příbrami.

Právě před osmi lety poprvé stanul před soudem, když byl obviněn z uplácení. Rogoz podle obvinění tenkrát nabídl budějovickému hráči Michalu Klesovi 50 tisíc korun, aby nepodal dobrý výkon v utkání, které hrálo velkou roli v boji o záchranu. Okresní soud v Příbrami ale v říjnu 2014 Rogoze zprostil obžaloby.

Rogoze se tehdy zastal také příbramský boss Jaroslav Starka. „Nevěřím tomu, že by Roman něco takového udělal,“ řekl médiím příbramský boss Starka. „Klesa je u mě podvodník, gambler a zloděj. Jemu nevěřím, všechno si vymyslel, Roman Rogoz nic neudělal“ dodal Starka.

Právě Starka v srpnu 2016 Rogoze společně s trenéry Martinem Pulpitem a Vítězslavem Rejmonem odvolal kvůli neuspokojivým výsledkům. Kariéra fotbalového bosse, který měl vždycky blízko k rozhodčím, se v posledních letech stočila k třetiligovým a druholigovým klubům.

Rogoz v sezoně 2017/18 působil v SK Benešov, kde na vlastní žádost skončil a přešel do rovněž třetiligového FC Slavoj Vyšehrad, kam s sebou přivedl z Benešova trenéra Romana Veselého.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Twitter Marka Wollnera

Štítky fotbal, krimi, policie, video, Vyšehrad, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.