O více než dva miliony korun přišla devětapadesátiletá žena z Táborska, která uvěřila podvodnému emailu o dědictví ze zahraničí. Peníze, které žena neznámému pachateli poslala, měly sloužit k zaplacení poplatků spojených s převodem dědictví. K němu ale nikdy nedošlo.
Čím dál více se na internetu objevují zprávy o lidech, kteří naletěli neznámým podvodníkům na internetu. Výjimkou není ani devětapadesátiletá žena z Táborska, která uvěřila emailu o dědictví, které jí odkázal příbuzný v Belgii. „Po zaplacení nutných poplatků, které měly pokrýt náklady spojené s vyřízením dědictví, měly být peníze převedeny na její bankovní účet v České republice,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Pokorná s tím, že během necelého roku žena neznámým pachatelům zaplatila více než dva miliony korun.
Muži se podle policie vydávali za francouzského právníka, zastupujícího banku v Belgii, a za zástupce kontrolního úřadu. „K žádnému převodu dědictví nedošlo a k navrácení plateb za poplatky rovněž ne,“ dodala Pokorná.
Před podobnými případy policie důrazně varuje. Podvodníci se vydávají za falešné bankéře, obchodníky s kryptoměnou, válečné veterány, zahraniční vojáky nebo lékaře, ale právě i za správce pozůstalosti. „Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny zpravidla cizinců. Peníze většinou putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace,“ popsala policejní mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.