Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Soud poslal policistu za zabití muže v chatové oblasti na 3,5 roku do vězení

Českobudějovický soud poslal policistu, který při zásahu zastřelil muže, na 3,5 roku do vězení. Tragická událost se stala v chatové oblasti u Smržova na Jindřichohradecku před dvěma lety. Obžalovanému Davidu Knapíkovi hrozilo za zabití a zneužití pravomoci až desetileté vězení. Dnešní rozsudek není pravomocný, obě strany se zatím nevyjádřily k tomu, zda se odvolají. Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě.

Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě. Knapík totiž při výpovědi řekl, že zastřelený muž držel nějaký předmět v ruce. Předseda senátu Jaromír Hájek uvedl, že bezprostředně po střelbě Knapík v telefonickém rozhovoru s policisty případný předmět v ruce útočníka popíral.

Podle státního zástupce Knapík při zásahu nepostupoval správně. „Je výborným střelcem a byl připravován na zákroky proti agresivním osobám a byl zařazován do hlídek pro tyto případy. Je výborně fyzicky připravený a musel si uvědomovat, že mu při případném kontaktu nehrozí nebezpečí," uvedl státní zástupce Marcel Faktor. Dodal, že policista navíc nemusel na muže střílet třikrát, jelikož hned první výstřel zasáhl srdce. Knapík uvedl, že muž i po prvním zásahu stále postupoval proti policistům. Faktor ale s odkazem na soudní znalce řekl, že po průstřelu srdeční komory nemohl muž dále jít, nebo běžet. „Navíc odstup mezi střelami byl delší, po prvním zásahu měl (Knapík) vědět, že je (muž) zasažený," řekl Faktor.

Policista před soudem tvrdil, že nemířil na srdce. Řekl, že chtěl prvním výstřelem agresivního muže varovat. „Nechtěl jsem ho zabít. Měl jsem v hlavě, že střelím vedle něj a že budu mířit na spodní část těla," řekl Knapík.

Podle obhajoby byl zastřelený muž recidivistou, který měl už dříve konflikty s policisty. Kvůli agresivnímu chování se jej báli i lidé z chatové oblasti, kde se tragická událost stala. Chataři upozorňovali na to, že policisté museli v minulosti na místě zasahovat třeba i dvakrát v týdnu. U soudu uvedli, že muž například kolem chaty chodil s mačetou nebo s železnou tyčí. „Tento člověk nikdy nepracoval, neplatil ani výživné na dětí, užíval alkohol," uvedl Knapíkův obhájce Josef Kopřiva, který navrhoval policistu zprostit obžaloby.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK / Václav Pancer

Štítky soud, policie, úmrtí, České Budějovice, věznice, okres Jindřichův Hradec, Smržov, Josef Kopřiva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.