Jihočeští kriminalisté vyšetřují další dva případy internetových podvodů, kterých navzdory četným varováním policistů neustále přibývá. V jednom z nich dokonce podvodník obral muže prodávajícího svou přilbu o téměř tři sta tisíc korun.
Hned dvěma novými případy internetového podvodu se zabývají jihočeští kriminalisté. Na konci tohoto týdne se jim přihlásil muž středního věku z Táborska s tím, že jej falešný zájemce obral o téměř tři sta tisíc korun při internetovém prodeji použité přilby na kolo.
„Poškozený chtěl na jednom z inzertních internetových portálů prodat přilbu v hodnotě pěti set korun. Domnělý kupec jej kontaktoval přes mobilní aplikaci WhatsApp a při komunikaci mu zaslal zprávu s hypertextovým odkazem,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Pokorná. Odkaz prodávajícího zavedl na falešné stránky jedné z kurýrních služeb, kde nic netušící muž vyplnil požadované údaje ke své platební kartě. Záhy poté ale zjistil, že mu falešný zájemce z konta vybral skoro tři sta tisíc korun.
K podobnému incidentu došlo i v Českém Krumlově, nicméně škoda, kterou falešný zájemce o inzerát na portálu bazoš.cz způsobil, byla v tomto případě výrazně nižší. Pod záminkou koupě dřevěného roštu na postel navázal podvodník opět přes aplikaci WhatsApp kontakt s prodávajícím a v konverzaci mu zaslal odkaz na stránku jednoho z dopravců. „Na této stránce poškozený jako ve všech podobných případech vyplnil údaje o své platební kartě včetně bezpečnostního kódu. S těmito informacemi už pak podvodníkovi nic nebránilo v tom, aby poškozeného obral o více než 24 tisíc korun,“ informoval policejní mluvčí Miroslav Šupík s tím, že českokrumlovští policisté nyní po pachateli usilovně pátrají. V případě dopadení a prokázání viny dotyčnému hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.
Policisté na podobné internetové podvody veřejnost dlouhodobě upozorňují a varují před nebezpečnými transakcemi, zejména při internetových prodejích. Všechny případy mají společné to, že pachatel z poškozeného různými způsoby, nejčastěji právě přes podvodnou stránku dopravce, vylákají údaje k platební kartě, ze které mu následně vybere veškeré finanční prostředky. Pachatelé také v některých případech mohou napodobit číslo banky nebo dokonce policie.
„Je potřeba si uvědomit, že když něco prodáváte, kupující nepotřebuje znát číslo vaší platební karty a už vůbec ne její platnost či bezpečnostní kód. Odkaz na stránky dopravce je tedy vždy falešný a jeho cílem je získat od vás potřebné informace, které následně poslouží k vykradení účtu,“ upozornil Šupík.
Policisté na svém webu nabízejí několik rad a tipů, jak podobným internetovým podvodníkům snadno nenaletět. Některé z nich najdete dole pod článkem. Zároveň si na stránkách kybertest.cz můžete otestovat své znalosti v oblasti kyberbezpečnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.