Jihočeští policisté se v posledních dnech opět setkali s podvody na sociálních sítích a s falešnými sms zprávami, kvůli kterým přišly dvě ženy o více než sto tisíc korun. Obě v zaslaném odkazu vyplnily přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a podvodníkům tak jen stačilo převést jejich peníze pryč.
O více jak sto tisíc korun přišla žena, která chtěla na sociální síti prodat nábytek. Spojil se s ní kupec, který měl o zboží zájem a nabídl jí zajištění přepravy přes známou dopravní společnost. Žena musela jen kliknout na hypertextový odkaz, kde vyplnila své údaje z platební karty a přístupová data k internetovému bankovnictví.
„Zatímco prodávající si říká, jak bylo vše jednoduché, z jeho účtu mezitím odchází peníze. Tak tomu bylo i v tomto případě. Nábytek na prodej zůstal doma a účet poškozené je chudší o více jak sto tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Lenka Krausová.
Sobota, 15. června 2024, 20:00
Trestná činnost na internetu stoupá. Falešní bankéři, podvodné investice i romantičtí lékaři z Jemenu – podobných případů musí policisté nejen v Jihočeském kraji řešit desítky měsíčně. Nárůst kyberkriminality je natolik vysoký, že jeho řešení si...
V druhém případě žena zareagovala na sms zprávu, která se tvářila jako zpráva od finančního úřadu. „Žena měla zaplatit jakýsi dluh. V domnění, že se jedná o informace k platbě sociálního pojištění otevřela přiložený odkaz, který ji přesměroval na stránky banky, kde vyplnila své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, čímž umožnila vstup na svůj účet pachateli,“ popsala Krausová. V tomto případě žena přišla o „pouhých“ šest tisíc korun.
Policie opětovně varuje, aby lidé na podobné zprávy nereagovali a nikomu niky nesdělovali svá osobní a citlivá data.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.