Alkohol, krádeže a neznalost řeky patří k největším rizikům při splouvání Vltavy

Autoři | Foto Jiří Samek

Vodácká sezóna každoročně přináší i zvýšenou pozornost záchranných složek a policie. Na vině hojnějších výjezdů záchranářů je často alkohol a neznalost vodáckých pravidel. Policie se nejčastěji zabývá krádežemi v kempech.

Popularita sjíždění Vltavy s sebou každoročně přináší i mnoho práce pro záchranné složky. Podle Kristiny Vrkočové, tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, je alkohol a neznalost řeky nejčastějším důvodem výjezdů.

Záchranáři letos opakovaně zasahovali například u jezu Herbertov, kde si vodáci způsobili zranění při pádu z lodi po nepovedeném zdolání jezu,“ sděluje Vrkočová Budějcké Drbně. Komentuje, že tento rok záchranáři řešili povětšinou jen lehká zranění, především drobné tržné rány a pohmožděniny.

Policie pro změnu nejčastěji řeší krádeže v kempech. „Často přichází oznámení o krádeži osobních věcí, elektroniky nebo vodáckého vybavení, které lidé ponechali bez dozoru v kempu,“ nastiňuje situaci Miroslav Šupík, tiskový mluvčí českokrumlovského odboru policie.

Kriminalita na řekách není vysoká

Kromě krádeží se policie potýká i s dalšími problémy. „Evidujeme také případy rušení nočního klidu, fyzických konfliktů, schválností a podání alkoholu mladistvým,“ odpovídá Budějcké Drbně Šupík.

Policie však veškeré případy spojené s vodáky neeviduje. Mnoho incidentů se řeší domluvou přímo na místě. Ačkoliv kriminalita na řekách podle Šupíka není vysoká, s příchodem vodácké sezóny počet oznámení pravidelně roste.

Prázdné kempy a vylidněná Vltava. Poslední dny vodácké sezóně nepřejí

Vodácká sezóna na Vltavě je v plném proudu. Půjčovny a kempy hlavní nápor vodáků čekají na přelomu července a srpna. Počty návštěvníků se však ani přes velký zájem nerovnají době před pandemií.

Pro co nejpohodovější a bezpečnou plavbu však stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. „Každý by si měl zjistit aktuální stav vody, vybrat si trasu podle vlastních schopností, znát riziková místa a nepřehánět to s alkoholem,“ doporučuje instruktor Štěpán Putzer z půjčovny lodí Rafting Vltava.

Vrkočová uvádí jako nejúčinnější prevenci plavbu bez alkoholických nápojů, zdůrazňuje, že mnoho zranění se stává při skákání do vody na neznámých místech.

Podle Kvetoslavy Kotrbové, ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, bývá příčinou hospitalizace vodáků také nevhodná strava, dehydratace, horko nebo kombinace těchto faktorů.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vltava, rizika, policie, záchranka, alkohol, zranění

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.