Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

KAUZA: Když se majitel domu brání proti psům jedem

Jelikož Budějcká Drbna ráda naslouchá názorům a podnětům svých čtenářů, byla velmi potěšena, když obdržela od dopisovatele Martina zajímavý námět na reportáž. Trápí ho totiž počínání majitele jednoho z domů v rožnovské ulici Jaroslava Hůlky.

„Myslíte si, že je dobré kolem cesty, po které chodí děti a lidi venčit psy, nasypat jed?“ ptá se Budějčák Martin. Granule jedu jsou poházeny kousek od náměstí Bratří Čapků v úzké uličce směrem ke kartonáži Plojhar, která vede do polí. „Majitel domu tam má kamery, světla a informace pro pejskaře, že si škodu na domu uhradí,“ doplnil naštvaný občan.

Drbna proto požádala odborníka Tomáše Jíru, českobudějovického specialistu přes deratizaci, dezinsekci a dezinfekci, aby vyjádřil svůj názor na prazvláštní počínání majitele zmíněného domu. „Doufám, že v Budějovicích nepůsobí žádná firma, která by byla schopna takto vyložit nástrahu. Proto předpokládám, že si ji s největší pravděpodobností dotyčný občan pořídil ve volném prodeji. Bohužel nelze určit, o který druh se jedná. Tímto způsobem ji každopádně na volné prostranství aplikoval v rozporu s návodem k použití. Skutečnost, že se jedná o úmysl s cílem uškodit venčeným psům, potvrzuje cedule pověšená na domě,“ řekl Tomáš Jírů.

Hrozí vůbec tomu, kdo jed takto nastražil, nějaký postih?„Asi to nebude milovník psů, nicméně v tomto případě by dokazování nějakého přestupku bylo velmi obtížné. Pachatel vždy může uvést, že mu to tam někdo nasypal a on o tom ani neví. Pokud by však byl usvědčen, měla by možnost zakročit krajská hygienická stanice, a došlo-li v souvislosti s nástrahou k újmě na zdraví zvířete, pak i veterinární inspekce. Nebál bych se oslovit ani Českou inspekci životního prostředí,“ dodal Jíra.

Mezi nástrahami je určitý rozdíl, který deratizační profesionál podrobně vysvětlil: „Nástraha volně prodejná a přístupná občanům musí ze zákona vždy obsahovat takzvané hořčidlo, tedy látku, která nástrahu činí neatraktivní pro domácí zvířata a případně i malé děti, které by ji omylem požily. Prostě by jim nechutnala. Naproti tomu přípravky používané v profesionální DDD, které v žádném případě nesmí přijít do ruky běžnému občanovi – a právě tam by bylo pochybení firmy, která by trochu nástrahy kamarádovi odsypala – toto hořčidlo neobsahuje,“ uvedl Jíra a doplnil. „Může se tedy stát, že ji zvíře požije. Je-li však správně vyložena v souladu s návodem k použití a standardní metodikou deratizace do staniček, které zamezují či znesnadňují přístup domácích zvířat a malých dětí, je toto nebezpečí minimalizováno. Navíc musí být na místě vyložení umístěno upozornění.“

Závěrem tedy můžeme konstatovat, že podrážděný budějcký občan si rozhodně nepočínal podle návodu, natož se řídil nějakými směrnicemi. Pokud v nejbližších dnech půjdete ulicí Jaroslava Hůlky se svojí ratolestí či čtyřnohým miláčkem, buďte náležitě ostražití!

Výňatek z povinností profesionální DDD firmy

Deratizaci lze provádět v objektech, kde je možné zabezpečit všechna potřebná opatření uvedená na etiketách použitých přípravků nebo v této metodice, tedy: následné kontroly, doplňování přípravků, sběr uhynulých a odchycených hlodavců, odstranění zbylých přípravků po ukončení deratizace a kontrolu její účinnosti.

Každá deratizace musí být dokumentována protokolem, který musí dodavatel archivovat nejméně po dobu pěti let (§ 61 zákona č. 258/2000 Sb.) pro potřeby státních kontrolních orgánů (orgány ochrany veřejného zdraví, SVS, ochrany životního prostředí, policie apod.), pro případ nehod, otrav, případně pro volbu dalších vhodných technologických postupů apod.

V případě možného kontaktu neinformovaných osob s deratizačním přípravkem (například v bytové zástavbě, ve školách, zdravotnických objektech) musí být objekt označen na dohodnutých místech výstražnými letáky, upozorňujícími na tuto činnost. Letáky musí informovat o datu prováděné deratizace, komerčním názvu použitého přípravku (případně o účinné látce), o názvu provádějící firmy a telefonickém kontaktu. Musí být zdůrazněno nebezpečí pro děti, domácí a hospodářská zvířata a necílové druhy volně žijících zvířat.

Ve speciálních situacích (například prodejny a jiné veřejné prostory) je označení deratizovaných objektů a konkrétních míst s položenou nástrahou předmětem dohody odběratele a dodavatele. Takové i jiné nestandardní postupy je třeba vždy uvést v pracovním protokolu. V každém případě je však třeba zabezpečit nástrahové přípravky proti nepovolaným osobám.

Přípravky musí být pokládány především v místech pozorovaného nebo předpokládaného výskytu hlodavců. Například městské domy je účelné chránit především v koncových větvích kanalizace – v kontrolních šachtách.

Použité přípravky musí být přiměřené klimatickým podmínkám dané lokality. Umísťují se zpravidla do deratizačních staniček (dále jen staniček). Staničky musí být s výjimkou trvalých a bariérových deratizací v uzavřených objektech označeny názvem prováděcí firmy s telefonem pro operativní spojení a názvem použitého přípravku.  Použitý typ staniček musí odpovídat charakteru deratizované lokality, odolávat klimatickým podmínkám a svou konstrukcí minimalizovat roznášení přípravků do okolí. Na lokalitách, kde lze předpokládat možné zneužití přípravků, nebo dosažení přípravků dětmi či necílovými živočichy, je nutné použití takových staniček, které lze fixovat k podkladu a bezpečně je zajistit proti nežádoucímu otevření.

Štítky dům, pes, jed, deratizace, Jaroslav Hůlka, Drbna.cz, Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Helena Jakšová

Reaguji na informaci, že nástraha volně prodejná musí obsahovat dle zákona hořčidlo. Náš firemní "vysoce inteligentní" kříženec NO se dnes otrávil volně prodejným jedem na krysy. Jed byl uložen v regálu, v prostorách, kde běžně nemá přístup. Pes si nezamčené dveře otevřel, jed našel a i po nakrmení běžným krmením s chutí sežral. Jinak se granulí ani nedotkne. I veterinář říkal, že se do těchto jedů přidávají různé příměsy, aby "krysám chutnalo". Takže informace o hořčidle od p.Jíry pochází zřejmě z nějakého virtuálního světa.

Čtvrtek, 8. března 2012, 09:57Odpovědět

Hawky

Hernajs, to tady máme tolik psů? To by mohli uvolnit nějaký ten groš... :-)

Čtvrtek, 24. listopadu 2011, 09:58Odpovědět

Zdeněk Solfronk

jen tak pro hrubou orientaci za poplatek 1000kč za psa X necelých 7000 psů na území města ČB ( zdroj magistrátní stránky) je to ročně docela balík ne???? ps. Hawky klidně iniciuj městské hlídky :-)

Čtvrtek, 24. listopadu 2011, 09:39Odpovědět

Hawky

Skvělá práce Zdeňku, vždyť to bylo její, tak ať si to odnese domu :-) . Faktem je, že se asi opravdu vybere hodně peněz a že by nějaký ten park prospěl (myslím, že něco takového vybudovali v Č.Krumlově, ale nevím, jaký to mělo úspěch). Oba jsme se ovšem shodli na tom, že je to o kultuře lidí. Vy máte 2 psy a uklízíte po nich, někdo má jednoho a na ulici dělá, že k němu ani nepatří....když ten pes dělá....já jsem pro ty hlídky :-)

Čtvrtek, 24. listopadu 2011, 08:32Odpovědět

Zdeněk Solfronk

Jen pro informaci Hawky, já psi mám 2 a souhlasí s tebou v tom že za to co pes dělá a jak se chová je pouze a jen zodpovědný jeho pán. A pro zajímavost měl jsem "jednání" s jednou rádoby pejskařkou, která nechala cosi po svém psu v prostředku ulice, kde se moje děti prohání na kolech, kolečkových bruslích a tak..... a asi ještě nikdy nezažila to, že to cosi, jí po několika ostrých odpovědí na mou adresu skončilo ve tváři!! ten pohled byl!!! :-) Co se týká venčení na okrajových částech města je to docela v poho. člověk může vyjít na louku za město a nechat psa vylítat. ve vnitřním městě smůla. Ale za 2000 kč. ročně za psa by město mohlo vybudovat něco jako venčící parky. nic velkého jeden strom, keř kus trávy, zeleně je ve městě stejně málo!!! venčit v parku kde si pak hrají děti mi přijde nevhodné!!!!!

Středa, 23. listopadu 2011, 16:14Odpovědět

Hawky

Naprosto souhlasím Zdenku. V některých ulicích je to doslova kličkovaná, abyste je prošel s čistou botou. Na druhou stranu, takhle se může přiotrávit i zvědavé dítě, nejenom pes. A co je hlavní-na vině nejsou psi, ale jejich páníčci. Já navrhuju z vybraných za poplatky ustanovit hlídky dobrovolníků, kteří jakmile uvidí, že někdo po svém mazlíčkovi neuklidí přiskočí a to hovno rozmáznou páníčkovi po bundě, nebo botě. Je přeci jeho......myslim, že by bylo brzy čisto. Akorát by nám chvilku někteří pejskaři zapáchali.

Středa, 23. listopadu 2011, 08:14Odpovědět

Zdeněk Solfronk

Majitele domku, musím přiznat, trochu chápu. Ne však způsob jakým to dělá. Chápu že nestojí o to, aby kdykoli otevře okno nebo projde kolem svého domu cítil zápach moči nebo našlápl nějaký ten nešvar na botu. Já osobně mám podobné zkušenosti a slušně se domluvit aby nenechávali majitelé psů, psi očůrávat domy branky dveře a tak dále, je NADLIDSKÝ čin. Arogance NĚKTERÝCH pejskařů je neuvěřitelná!!!! Odpověď typu vždyť za psa platím dost tak ať se město stará nebývá ojedinělá!!

Středa, 23. listopadu 2011, 06:51Odpovědět

KAUZA: Když se majitel domu brání proti psům jedem  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.