čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Počet sebevražd střelnou zbraní dvojnásobně vzrostl

Dvakrát více sebevražd legálně drženou střelnou zbraní zaznamenali policisté na jihu Čech v roce 2011 ve srovnání s rokem 2010. Uvedla to na tiskové konferenci Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál jeho vedoucí plukovník Irena Nová.

Zatímco v roce 2010 sešlo ze světa vlastní zbraní šest lidí, o rok později jich bylo dvanáct. V celé republice spáchalo sebevraždu 162 osob, z toho 93 legálně drženou zbraní, 56 nelegálně drženou zbraní.

Amnestie byly tři

Policie České republiky vyhlásila do dnešního dne už tři amnestie na nelegálně držené zbraně. V době jejich platnosti může každý občan odevzdat beztrestně nelegálně drženou zbraň.

V Jihočeském kraji měla největší úspěšnost ta první v roce 1996, kdy na policii přinesli občané 685 zbraní. „Byly to hlavně zbraně z druhé světové války,“ říká plukovník Nová a přidává: „V té poslední to byly naopak většinou nové zbraně. Dostal se nám do ruky dokonce ostrý obranný granát z Bosny.“

Prodloužení platnosti zbrojního průkazu má pravidla

Zbrojní průkaz platí pět let, poté musí jeho majitel žádat o prodloužení platnosti. Musí splňovat důležité podmínky. Místo pobytu v republice, předepsaný věk, žadatel musí být způsobilý k právním úkonům i zdravotně, musí prokázat, že je odborně zdatný a bezúhonný. Pro zbraně skupiny C (lovecké zbraně) musí být vlastníkem loveckého lístku. Podle současné legislativy ale nemusí projít psychotesty.

„V současné době kulminuje počet podání žádosti o prodloužení zbrojního průkazu, takže je potřeba, aby jeho majitelé nezapomněli podat žádost,“ upozorňuje vedoucí Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Irena Nová a uzavírá:„My majitele zbrojních průkazů pravidelně zveme, aby předložili zbraně ke kontrole, ale někteří nám je nosí nabité, takže se tím zbytečně vystavují postihu za přestupek. Chtěla bych na ně apelovat, aby všechno dělali podle platných předpisů.“

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.