Sedmadvacetiletý student Jihočeské univerzity skončil ve spárech policistů. Co provedl? V počítačové učebně školy vyráběl padělané bankovky a ty pak dával do oběhu po celých jižních Čechách, aby nebyl nápadný. Odhalila ho však technická vymoženost - autorizace tiskárny na potištěné straně papíru.
Pro kriminalisty začal případ tak trochu tradičně u pokladen obchodů v Jihočeském kraji, kde se začaly objevovat stokorunové i dvousetkorunové bankovky, pravděpodobně padělané.
„Zkušebna platidel ČNB pak postupně potvrzovala, že jde skutečně o padělky a hodnotila je jako méně zdařilé. Bankovky těchto nominálních hodnot se začaly objevovat nejdříve na Jindřichohradecku a pak postupně po celém kraji,“ uvedl mluvčí Policie ČR Jiří Matzner.
Jihočeští kriminalisté studenta po několikatýdenním rozplétání případu obvinili ze závažného trestného činu na úseku státní měny. V případě odsouzení by musel přerušit studium na tři roky až osm let.
A jak to celé bylo? V srpnu letošního roku obviněný vyrobil během dvou dnů zhruba dvě desítky bankovek, a to pomocí kopírovacího stroje v počítačové učebně, kterou mají studenti k dispozici.
„Vytištěné bankovky pak ještě vylepšil nalepením hliníkového proužku a během následujících dvou dní dal do oběhu. K utracení bankovek si vybíral převážně rychlá občerstvení, bistra, supermarkety a podobně. Objížděl s padělky celý kraj, aby byl nenápadný,“ líčil Matzner.
Při své obezřetné činnosti však zapomněl na technický pokrok. „Některé moderní multifunkční přístroje se nenápadným způsobem takzvaně autorizují na vytištěných stranách,“ řekl Budějcké Drbně krajský policejní mluvčí.
Když pak kriminalisté do svého vyšetřování zapojili soudního znalce, zjistili dokonce, ve spolupráci s univerzitou, konkrétní multifunkční stroj a jeho umístění.
„Poklepat na rameno překvapenému padělateli pak byla pro zkušené kriminalisty otázka několika hodin. Díky technice a precizní práci jsou tak důkazní prostředky proti obviněnému, dá se říct, neprůstřelné,“ dodal Jiří Matzner.
Student kriminalistům uvedl, že všechno podnikl pro nedostatek finančních prostředků. „Sami policisté snad ještě žádnou takovouto ´veřejnou´ padělatelskou dílnu nevyšetřovali. Příště by s trochou nadsázky mohla být na řadě například veřejná knihovna,“ uzavřel mluvčí jihočeské policie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.