pátek 22. října 2021 Sabina

Výběrové řízení na vozidla městské policie? Víc než průhledné

„Průhledné a otevřené veřejné zakázky a boj proti klientelismu – zajistíme oznamování záměrů veřejných zakázek s dostatečným předstihem, aby mohl projevit zájem každý a nebyla obesílána jen určitá skupina firem, zajistíme zveřejnění celého průběhu zakázky od zadání do vyúčtování, budeme transparentní, budeme úplně jiní než naši předchůdci...“

To ve volebním programu v komunálních volbách slibovalo Hnutí Občané pro Budějovice. Mnozí občané Budějc slibům uvěřili a svůj hlas HOPB s důvěrou dali.

Realita v kontextu s předvolebními sliby? Výběrové řízení je sice oznámeno řádně a „transparentně“ včas, ale podmínky pro splnění všech požadavků jsou nastaveny i v detailech tak, že je stejně může splnit pouze jediná firma.

Konkrétním příkladem je výběrové řízení na nákup tří dodávkových aut, z nichž dvě jsou určena pro Městskou policii České Budějovice, třetí mají k dispozici pracovníci magistrátu. Celková cena zakázky byla stanovena ve výši téměř dvou milionů korun.

Na spornou a velmi zpochybnitelnou zakázku opakovaně upozornil zastupitel, člen finančního výboru a člen dopravní komise Stanislav Rataj (nezávislý za HOPB), který své výhrady a argumenty sdělil písemně i osobně radním, zastupitelům i veřejnosti.

Na nehospodárné výběrové řízení upozornil Stanislav Rataj poprvé dopisem už v listopadu 2011. Rataj jako jednoznačný argument uvádí, že podmínky zadávací dokumentace – mimo jiné požadavek na pětistupňovou převodovku, nádrž 80 litrů, osvětlení nástupního schůdku a především na systém MSR (blokuje prokluz kol při brzdění motorem, systém mají pouze vozy VW – pozn. autora) mohou mezi dodávkovými vozidly splnit pouze vozy značky Volkswagen (konkrétně VW Transporter).

Podle Rataje je výběrové řízení vytvořeno záměrně pro konkrétní typ vozu a tedy i konkrétního prodejce. Tím byla eliminována možnost účasti jiných prodejců, přestože za vozidla jiných značek srovnatelných parametrů mohlo město ušetřit částku až 400 tisíc korun.

Do výběrového řízení se přihlásily pouze dvě firmy. Vybrána byla nabídka firmy Porsche České Budějovice.

Tyto důvody vedly Stanislava Rataje k výzvě, v které radní vyzval ke zrušení výběrového řízení a vypsání nového s méně konkrétními podmínkami. Na jeho výzvu radnice nereflektovala a tři vozy VW Transporter byly zakoupeny.

V reakci na tuto skutečnost oznámil Stanislav Rataj své rozhodnutí neúčastnit se dále hodnotících komisí výběrových řízení Magistrátu města. Své rozhodnutí zdůvodnil nedůvěrou ke způsobu zadávání veřejných zakázek, které považuje za neprůhledné.

Zajímavé informace a souvislosti k „zakázce na míru“ jsou uvedeny v e-mailu, který Budějcká Drbna obdržela. Autor mailu (jeho identita je BD známa) mimo jiné píše: „Výběrové řízení, udělané na míru pro Volkswageny, které kritizuje Rataj, evidentně souvisí s napojením Thomy na Porsche České Budějovice. V roce 2008 prosadil nákup Audi A6 za milion z rozpočtu města jako repre vůz pro primátora (SPZ 4C3 1265). Za výhodný kšeft pro firmu od Porsche České Budějovice inkasoval pěknou slevu, když si soukromě kupoval svoje Audi A4 a navíc od Porsche měl zapůjčeno Audi Q7 na svou dovolenou v Latinské Americe.

Věc pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele šetřila Policie ČR. Thoma vyšetřování bagatelizoval, veřejně prohlašoval, že má víc než dobré vztahy se státními zástupci Richtrem a Duškem. Rozhodnutí o povolení technických úkonů ve vyšetřované věci, o které Policie ČR žádala, se Okresní státní a Krajské státní zastupitelství vzdalo pro podjatost, žádost byla předána pražskému státnímu zastupitelství a to ji předalo do Plzně, kde byla žádost zamítnuta jako neopodstatněná. Vyšetřování nakonec potichu vyšumělo.

Rataj je člověk na svém místě, rozumí tomu, o čem mluví a má odvahu. Stejně ale vede boj s větrnými mlýny.“

Co dodat? Zdá se, že líbivá předvolební hesla o transparentnosti se proměnila v parafrázi přísloví „Co se v jednom volebním období naučíš, ve druhém jako když najdeš“. A průhledné výběrové řízení je tak průhledné, že už ani víc průhlednější být nemůže?

Napsala Anna Danielová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.