čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Zavedená firma připravila stát na daních o 12 milionů

Jihočeští kriminalisté obvinili trojici zástupců jedné ze známých českobudějovických firem z daňových podvodů za více jak 12 milionů korun, ke kterým došlo za poslední dva roky. Budějckou Drbnu o tom informoval mluvčí Policie ČR Jiří Matzner.

Zadržením dvou zástupců známé firmy z Budějc, následnou domovní prohlídkou a zajištěním důkazních prostředků začali kriminalisté rozplétat několikaleté podvodné hospodaření seriózně se tvářící dlouholeté firmy. „Vyšetřováním zjistili milionové daňové podvody maskované několika způsoby. V polovině tohoto týdne tak zahájili trestní stíhání třech zástupců společnosti,“ řekl policejní mluvčí.

Podvodníci byli obviněni ze zločinu zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, spáchaného formou spolupachatelství. Šlo o výkonného ředitele společnosti, třiasedmdesátiletého muže z Českobudějovicka, předsedkyni představenstva (žena, 55 let, Českobudějovicko) a předsedu dozorčí rady společnosti (muž, 52 let, České Budějovice). Trojlístek podnikavců kriminalisté vyšetřují na svobodě.

Od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2009 měli obvinění zahrnout do účetnictví firmy fiktivní daňové doklady o nákupech zboží a platbách za provedené služby od různých dodavatelských subjektů, které však nikdy neexistovaly. Činili tak s úmyslem zkrátit své daňové povinnosti a získat pro firmu finanční prospěch. Všechny tyto fiktivní náklady jako plátci daně z přidané hodnoty uplatnili u Finančního úřadu České Budějovice.

Společnost podnikala a obchodovala v mnoha oblastech, jako nákup zboží, zprostředkování služeb, inženýrská činnost ve výstavbě, reklamní činnost, provádění staveb, zámečnictví, nástrojářství a další.

„Pravděpodobně s ohledem na velké spektrum aktivit se dařilo obviněnému trojlístku několik let takto podvádět finanční úřad a tím i stát. Nejen, že byly zahrnovány do účetnictví firmy fiktivní, vlastně vymyšlené faktury, ale také naopak obvinění zástupci firmy zatajovali a neuváděli některé daňové doklady od svých odběratelů za skutečně prodané zboží a služby. Tímto jednáním tak výrazně zkreslovali účetnictví společnosti, které činili nesrozumitelným a nepřehledným,“ vysvětlil Jiří Matzner.

Na jednání společnosti upozornil jihočeské kriminalisty, specialisty na závažné hospodářské trestné činy, českobudějovický finanční úřad, který podal trestní oznámení. Kriminalisté v rámci vyšetřování případu dokazují obviněnému trojlístku zatím způsobenou škodu ve výši více jak 12 milionů korun.

„V případě odsouzení by pachatelům hrozil, dle trestního zákoníku, trest odnětí svobody od pěti do deseti let, neboť způsobili škodu velkého rozsahu,“ uzavřel Matzner.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.