Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Do kavárny Savoy na břehu Malše chodili herci z divadla. Město chystá rekonstrukci domu

Jakub Bartoš2 minuty čtení20. 7. 2022, 14:32
Do kavárny Savoy na břehu Malše chodili herci z divadla. Město chystá rekonstrukci domu (na fotografii vpravo).
Do kavárny Savoy na břehu Malše chodili herci z divadla. Město chystá rekonstrukci domu (na fotografii vpravo). · Foto: město České Budějovice

Začátkem srpna začne vybraná firma opravovat fasádu a střechu budovy na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích. V minulosti tam byla vyhlášená kavárna Savoy. Objekt, který vznikal mezi lety 1927 až 1930, stojí v prostorách bývalý městských hradeb.

Dům stojí v ulici Dr. Stejskala. Zhotovitel si ho převezme začátkem srpna. „V bytovém domě kdysi sídlila věhlasná kavárna Savoy, teď je tam třináct bytů a tři nebytové prostory,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09).

Při rekonstrukci se výrazně nezmění vzhled domu, což se týká střechy i fasády. „Vymění se střešní krytina, dešťové žlaby, dojde k oplechování úžlabí a komínů, lemování střechy, světlíků a podobně. Při obnově fasády zůstane zachován současný vzhled,“ ujistil Bouzek. Firma opraví poškozenou omítku a na dům umístí nový nátěr. Vymění se také klempířské a zámečnické prvky.

Akce vyjde na více než šest milionů korun a hotovo má být do 9 prosince, informovala mluvčí města Jitka Brůha Welzlová

Dům vznikal v letech 1927 až 1930. V místech, kde stojí, byly dříve městské hradby. Objekt postavila firma Johanna Stepana ve stylu art deco. Slavnostní otevření kavárny se datuje k 31. srpnu roku 1929. Podnik řadu let provozoval Bedřich Klabačka, bývalý vrchní čišník v Besedě. V bytech nad kavárnou tehdy bydleli například lékaři.

Po válce si kavárna prošla dramatickým vývojem. „V roce 1946 se kavárník Bedřich Klabačka octl ve sběrném táboře. Roku 1951 byla Savoy přejmenována na Bajkal. V roce 1952 byl na zásah Městského výboru KSČ odstraněn působivý reklamní neon znázorňující tančící dvojici s odůvodněním, že reklama představuje buržoasní mládež ploužící se po parketu. V přesně nezjištěném čase kolem roku 1960 byl nepatřičný název Bajkal odmontován a zase se rozsvítila SAVOY,“ napsal pro Drbnu historik Jan Schinko

Na pohlednici z roku asi 1932 je zachycena Divadelní ulice ze Zlatého mostu směrem k náměstí. Vpravo je stejné místo v současnosti. Zdroj: Jan Schinko

Kavárna se vždy těšila velkému zájmu. Chodili do ní například herci z nedalekého Jihočeského divadla, například Jiří Císler či Karel Roden. Potkávali se tam také diváci, kteří tam diskutovali po představeních. Na některých dobových pohlednicích je také předzahrádka na Zátkově nábřeží. V druhé polovině minulého století byl v budově také jeden ze tří tanečních podniků ve městě, kde hrála živá hudba. Od přelomu století je v přízemí obchod se sportovními potřebami. 

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítáDoprava

Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítá

Výstavba velké logistické haly Amazon u Boršova nad Vltavou se přibližuje. Přestože areál vzniká nedaleko budějovického letiště, investor nepočítá s tím, že by se využívala nákladní letecká doprava. Vedení letiště ovšem potvrdilo, že o cargo provozu v budoucnu uvažuje.

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korunSpolečnost

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korun

Areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích během léta prochází významnou proměnou. Škola realizuje rozsáhlé stavební úpravy a modernizaci vybraných budov, jejichž cílem je rozšířit výukové kapacity, zlepšit komfort studentů i zaměstnanců a dále posílit bezbariérovost celého kampusu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook