pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Jihostroj po famózním výkonu porazil Kladno a po třech letech slaví titul

Narvaná sportovka hnala hráče VK České Budějovice za rozhodujícím vítězstvím ve volejbalové extralize. Jihočeši dokázali Středočechy zdolat po velmi kvalitním výkonu 3:1 a sérii vyhráli 4:2. Poslední titul slavili v sezoně 2013/2014.

Na podání začal Habr, ale po příjmu se z útoku prosadil Křesťan – 0:1. V prvních deseti výměnách to byla přetahovaná, kterou zakončilo Kladno ziskem a stavem 4:6. Středočeši dokázali svůj náskok navýšit na rozdíl tří bodů a vedli 4:7 a 5:8. Čarující Gevert ale dokázal se spoluhráči stav otočit na 10:8. Avšak i Kladenští si dokázali vytvořit bodovou sérii a znovu otočili stav na 10:12. Po dvou neúspěšných útocích Geverta si vzal trenér Jihostroje za stavu 12:15 oddechový čas, po kterém Hietanen zvýšil esem na 13:17. Ten si hosté udrželi až do stavu 17:21.

Pak domácí dvěma body snížili a dostali se až na stav 22:23. I v další výměně pokračovali ve skvělém závěru a po úspěšné obraně zaútočilo Kladno jen do autu – 23:23. Přetahovaná pokračovala do stavu 26:26, kdy úspěšným blokem vybojoval první setbol pro Jihostroj Mach. Kladno jich dokázalo odvrátit postupně pět a za stavu 31:31 vybojovalo setbol po úspěšném bloku. Michálek riskantním úderem na síti srovnal a drama pokračovalo.

Po dotyku míče o strop haly měl Jihostroj šestý setbol. A ten odvrátil Zajíček razantním útokem středem – 33:33. V pořadí jedenáctý setbol vybojoval útokem zleva Michálek. Hietanen se po srovnání v další výměně dotkl sítě a nabídl soupeři znovu setbol. A ten již Gevert využil. První útok sice hosté zablokovali, ale domácí udrželi balon ve hře a opět to zkusili přes svou zahraniční akvizici, která se podruhé nemýlila – 36:34. Gevert za první set uhrál 14 bodů.

Jak skončil první set, tak druhý začal. Drama o každý míč, vyrovnané výměny i skóre. Sedmnáctým bodem získal Gevert za stavu 8:7 dvoubodové vedení, které Kladno rychle smazalo. Až pak domácí odskočili postupně na rozdíl tří i čtyř bodů – 15:11. Hosté se ale nevzdali a pětibodovou sérií skóre otočili na 16:17. V nejméně vhodnou dobu šlo Kladno do tříbodového vedení – 19:22. Pokaženým podáním pak Gevert daroval soupeři tři setboly – 21:24. První odvrátil Michálek smečí, druhý blokem – 23:24. Třetím setbolem ale Kladno již nepohrdlo a útokem zprava ukončil set Křesťan.

Třetí set začali Jihočeši skvěle a šli rychle do vedení 4:0. První bod Kladno získalo až po zkaženém podání Sobotky. Domácí měli od začátku setu mírný náskok, který hosté dokázali držet na rozdílu jednoho nebo dvou bodů. Po dvou chybách na útoku darovalo Kladno domácím vedení 18:14. Zajíček a Syrůček následně získali dva ztracené body zpět (18:16) a Michálek zaútočil do autu – 18:17. Stejný útočník v další výměně ukončil sérii Kladna – 19:17. A po následném dobrém bloku a útoku Macha měli Jihočeši znovu tříbodové vedení – 20:17. Po Gevertovi, kterému se přestalo dařit, se chytil Michálek a Habr následně dvěma esy zvýšil na 23:18. A set už Habr dopodával – 25:18.

Další sada mohla definitivně ukončit extraligovou sezonu 2016/2017. Ze začátku měli ale více ze hry hosté a vedli 5:8. Po snížení přišel důležitý přímý bod z podání od Sobotky, stav 7:8 a následně srovnání po špatném příjmu - 8:8. Do vedení šli domácí za stavu 11:10. Mírný náskok si drželi až do stavu 18:16. Habr pak zablokoval Hietanena a získal slušný tříbodový náskok – 19:16. A ten Jihostroj ještě navýšil na 22:18, čímž si získal rozhodující náskok. Po oddechovém čase Kladna dokázali domácí zápas dohrát ve velkém stylu a zvítězili o pět bodů 25:20. Jihostroj tak po třech letech opět slaví titul mistrů Česka!

Jsme spokojení. Bylo to hodně o bojovnosti. V první fázi zápasu hrál skvěle Gevert. Pak mu došly síly, zareagovali jsme na to a hráli jsme více středem. Nechali jsme ho odpočinout. Touhou po vítězství jsme Kladno předčili. Sérii byla velmi náročná,“ řekl trenér Jihostroje René Dvořák.

Bylo to napínavé, divákům se to muselo líbit. Jsme zklamaní. Možná jsme sérii udali špatný ráz už prvním domácím zápasem. Hráli jsme zakřiknutě a Jihostroj nás tam možná zlomil. Musím uznat, že v rozhodujících momentech byl agresivnější a lepší,“ řekl trenér Kladna Milan Fortuník.

VK České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:1 (36:34, 23:25, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: D. Rychlík – K. Renčín. Nejvíce bodující hráči: Gevert, Michálek (23) – Křesťan (23). Diváků: 2 500. Čas utkání: 127 minut. Konečný stav série: 4:2.

České Budějovice: Gevert, Mach, Michálek, Kuliha, Sobotka, Habr – libero Kryštof. Střídali: Fila, Todua. Trenér: René Dvořák.

Kladno: Hietanen, Van Haarlem, Zajíček, Trojan, Křesťan, Hýsku – libero Sparidans. Střídali: Syrůček, Dillien, Kozák. Trenér: Milan Fortuník.

Jihostroj slaví po třech letech titul

středa, 26. dubna 2017, 23:18

Jihostroj slaví po třech letech titul
Jihostroj slaví po třech letech titul

Autoři | Foto Jan Luxík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.