Počasí dnes11 °C, zítra9 °C
Úterý 16. dubna 2024  |  Svátek má Irena
Bez reklam

Jihostroj podlehl v Liberci Dukle. Série je srovnaná

Tříhodinová dramatická bitva Jihostroje skončila v Liberci prohrou. Jihočeští volejbalisté podlehli Dukle o dva body ve zkráceném setu a Liberečákům se tak podařilo dorovnat sérii. Další zápas se hraje v Budějcích už tuto sobotu.

Obě družstva nastoupila ve stejných sestavách jako v Českých Budějovicích. V úvodu jsme svědky bezchybného oťukávání a dvou nekonečných pěkných výměn (1:1). Po sérii zkažených podání je stav stále nerozhodný (3:3). Až dvě nevynucené chyby Jihostroje posílají Duklu do dvoubodového vedení (6:4 - aut a útok v síti 2x Max Staples). Vedení Dukly ale nemá dlouhý život. Nepříjemné podání hostujícího nahrávače Miguela De Ama a Jihostroj vede o dva body (6:8). Dvoubodové vedení si hosté udržují až do podání Filipa Křesťana. Jeho prasátko zvyšuje na 9:12. Po oddechovém čase Dukly Jihostroj přidává další bod blokem a ujímá se vedení 9:13. První sporný okamžik přichází za nepříznivého stavu pro domácí (13:17). Rozhodčí signalizují míč dobrý, ale hostující trenér žádá jestřábí oko. Ale nic naplat, míč byl opravdu dobrý a bod putuje na stranu Dukly. Vše si hosté vynahrazují v další hře, kdy domácím se nepodařilo chycený míč přepravit na stranu Jihostroje (14:19) a domácí využívají druhý oddechový čas. Ani po time se domácím nedaří hosty zastavit, ti jsou při chuti a koncovka setu se rychle blíží (14:20). V samém závěru setu jsme svědky střídání domácích. Na palubovku přichází Patrik Indra a Jiří Srb. Ale ani to nezastavuje hosty. První setbol utkání přichází po bloku Petera Ondroviče (15:24). Zkažené podání Jihostroje (Filip Křesťan) první setbol odvrací. O druhém musí rozhodnout jestřábí oko, ale opět měli rozhodčí pravdu a set nám pokračuje dál. Vzápětí Dukla kazí podání a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety v druhém finálovém utkání.

Po změně stran se nám rozstřílel Honza Štokr a posílá Duklu do vedení 4:2. A když Mateusz Biernat zastavuje blokem Maxe Staplese (5:2), máme tu nejvyšší dnešní vedení Dukly a oddechový čas na straně Jihostroje. Třetí jestřábí oko si žádá Jihostroj při podání Maxe Staplese – nyní se rozhodčí mýlí a je sníženo (6:5 - eso). Jednoblok Honzy Štokra vrací tříbodové vedení domácím (9:6) a čisté eso Bartosze Pietruczuka nenechává v klidu René Dvořáka, který rychle zastavuje hru oddechovým časem (10:6). Nepříjemné podání Miguela De Ama nedovolí Dukle kvalitně přijmout a hosté snižují (10:8). Max Staples smečuje o blok Dukly a domácí vedou pouze o jeden bod (11:10). Zda bude vyrovnáno, musí opět rozhodnout jestřábí oko. Po jestřábím oku rozhodčí dávají nový míč, přešlap nebyl zřetelný. Po bloku Jihostroje je přesto vyrovnáno (12:12) a Dukla zastavuje rozjeté hosty oddechovým časem. Další eso Dukly (Andrej Grut) a nekompromisní smeč Honzy Štokra a domácí bodově Jihostroji ujíždějí (15:12). Filip Křesťan přímým bodem z podání snižuje (15:14), ale potom kazí své podání. René Dvořák zastavuje hru dalším jestřábím okem. Viděl dotek Dukly sítě, a proto se hra zastavuje a čekáme na verdikt sudího u jestřábího oka. A měl pravdu, nepatrný dotek hráčů Dukly tam opravdu byl a je opět sníženo (16:15). Jedna z málo nevynucených chyb reprezentanta Petra Michálka (smeč do autu) dovoluje Dukle odskočit o tři body, a když Andrej Grut vytlouká blok Jihostroje, domácí vedou 21:17. Krásný jednoblok Andreje Gruta a domácí jsou blízko vítězství prvního setu ve finále UNIQA extraligy mužů (22:17). První setbol pro Duklu přichází po zkaženém podání Marka Šotoly, který se dostal na chviličku na hřiště (24:19). Ale i Dukla kazí své podání a stále čekáme na vyrovnání dnešního utkání. To nepřichází ani v další hře. Filip Křesťan ze zadní zóny I. po lajně snižuje na 24:21. Dukla využívá svůj druhý oddechový čas. Zda bude konec druhého setu, se uvidí až po dalším jestřábím oku. A je konec druhého setu, míč z ruky Bartosze Pietruczuka dopadl do hřiště Jihostroje a je vyrovnáno 1:1 na sety. Lví podíl na vítězství v druhém setu měl Tomáš Kunc, který na postu libera zvedl velmi těžké míče, ty jeho spoluhráči proměnili v důležité body.

Úvod další sady vyšel lépe hostům. Při podání nahrávače Miguela De Ama se dostávají za stavu 2:4 do dvoubodového vedení. Technická chyba Jihostroje (hrál 4x) stav ve třetím setu vyrovnává (5:5). Hosté velmi sporným míčem (blokující hráč míč podržel a potom hodil na stranu Dukly) se vracejí do dvoubodového vedení (5:6). Protesty domácích nejsou nic platné, bojuje se dál. Neuvěřitelně tvrdé podání Honzy Štokra sestřeluje Martina Kryštofa a je vyrovnáno (9:9). I další hru bude rozhodovat jestřábí oko. Dukla nepatrně tečovala a bod putuje na stranu Jihostroje. Další bod patří opět Jihostroji, tentokrát se vyznamenali hosté na bloku a po smeči Dukly do autu (9:12) přichází logicky oddechový čas domácích. Až dělová smeč Andreje Gruta dostává Miguela De Ama z podání. A právě jmenovaný domácí hráč odchází na podání a hala bouří, protože po jeho esu je vyrovnáno (12:12 – time hosté). Po přešlapu Filipa Křesťana při útoku ze zadní zóny nahlíží Dukla do nepatrného vedení (14:13). Po zalívce Maxe Staplese jsou pro změnu ve vedení hosté (16:17) a boj o každý míč nám s blížící se koncovkou graduje. Další kvalitní trojblok Jihostroje posílá hosty do dvoubodového vedení (17:19). Neuvěřitelný zákrok v poli Honzy Štokra a krásný technický uder do růžku soupeřova pole (Bartosz Pietruszuk) a je vyrovnáno (20:20 – time hosté). Po bloku Honzy Štokra se domácí vracejí do bodového vedení v samotné koncovce (23:22), a když hosté smečují do autu, Dukla slaví první setbol ve třetím setu (24:22). Ani jestřábí oko rozhodčí neopravuje a máme tu dva setboly. První se štěstím hosté odvracejí. Na podání odchází Miguel De Amo, nejtěžší kalibr Jihostroje na podání, ale Honza Štokr se s míčem nemazlí a z hlavního kůlu získává 25. bod a Dukla se ujímá vedení 2:1 na sety.

I ve čtvrtém setu se můžeme dnes při TV utkání opřít o jestřábí oko. Nyní rozhodčí chybovali, míč byl na čáru a Dukla vyrovnává (3:3). Až při podání Miguela De Ama začínají mít více ze hry hosté a čtyřmi body v řadě se dostávají do vedení (6:9 – čisté eso). Jednoblokem (Jakub Veselý) se Dukla dostává na bodový rozdíl (9:10) a trenér René Dvořák rychle žádá oddechový čas. Po dalším jestřábím oku je vyrovnáno (10:10). Nepatrné teče hlavní rozhodčí opravdu vidět nemohl. Další teč Maxe Staplese na bloku a domácí jsou ve vedení (11:10). Při kvalitním podání Honzy Štokra se středem prosazuje Kuba Veselý a domácí jsou ve vedení 13:11 (time hosté). Ale i hostům se daří na podání. Eso Filipa Křesťana stav na ukazateli vyrovnává - 13:13. Po bloku Bartosze Pietruczuka Dukla vede o dva body a po dalším esu v utkání Andreje Gruta o tři (16:13). A opět ta stejná písnička. Při podání Miguela De Ama hosté opět bodují (18:17) a domácí trenér Michal Nekola musí zastavit rozjíždějící se hosty oddechovým časem. A povedlo se. Václav Kopáček krásně přijímá a Bartosz Pietruczuk dostává Španěla z podání. Dalekonosná smeč Marka Šotoly do autu a Dukla vede 20:17. Po smeči Maxe Staplese o blok Dukly hosté prohrávají o jediný bod (20:19). Další smeč o blok Maxe Staplese a je vyrovnáno (21:21). Kdo získá další bod, musí rozhodnout jestřábí oko. Od koho šel míč do anténky, se dozvídáme a bylo to od bloku Jihostroje (22:21). A máme tu opět jestřábí oko. Smeč do velkého autu od Marka Šotoly nebyla nikým tečována a Dukla vede 23:22. Další roura Marka Šotoly a je tu první mečbol ve finále UNIQA extraligy mužů pro domácí (24:23). Hosté středem vyrovnávají a odvracejí ztrátu utkání (Valerii Todua). Po smeči Marka Šotoly získává Jihostroj setbol (24:25). Set ukončuje Jiří Kraffer, který vytlouká blok Dukly a je vyrovnáno 2:2 na sety a velmi pěkné utkání nám pokračuje. Kdo získá druhé vítězství v letošním finále, se musí rozhodnout ve zkrácené hře - tiebreaku.

V úvodu tiebreaku hrají obě družstva bez chyb a stav je do stavu 5:5 vyrovnaný. Až nekompromisní blok Libora Leikepa dovoluje Dukle nahlédnout do dvoubodového vedení (7:5). Nepatrné vedení drží Dukla i při změně stran (8:6). Po změně Max Staples útočí z nouze za anténkou a domácí vedou o tři body (9:6). Eso Honzy Štokra přidává další bodík na stranu domácích (12:8) a hosté zastavují hru oddechovým časem. Max Staples snižuje přímým bodem z podání (12:10) a i Dukla zastavuje hru oddechovým časem. I po time servíruje Max Staples na hraně rizika a zaznamenává další přímý bod (12:11 – time domácí). I další bod patří hostům, po bloku je srovnáno (12:12). Až nyní Max kazí své podání a domácí vedou alespoň o jediný bod (13:12). Hosté z pipe vyrovnávají a dostáváme se do dramatické koncovky utkání. Honza Štokr po lajně získává pro Duklu mečbol (14:13). Hned první Honza Štokr proměňuje po velmi pěkné mezihře ze zadní zóny I. a stav finále je po 141 minutách vyrovnán 1:1 na utkání. Již nyní je jasné, že finále se do Liberce vrátí 1. 5. 2019 v dalším TV utkání.

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (17:25, 25:21, 25:23, 24:26, 15:13)

Stav série 1:1, Počet diváků: 1112

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Leikep, Štokr, Grut, Veselý, Biernat, Pietruczuk, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Holubec, Správka

Hosté: Mach, Křesťan, Staples, Todua, De Amo, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Fila, Šotola, Ondrovič, Kraffer

Autoři | Foto volejbalcb.cz

Štítky Jihostroj, volejbal, zápas, finále, Dukla, Liberec, Max Staples, Filip Křesťan, České Budějovice, Marek Šotola, trenér, Uniqa Insurance Group, Martin Kryštof

Jihostroj podlehl v Liberci Dukle. Série je srovnaná  |  Míčové sporty  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.