úterý 27. září 2022 Jonáš

Jihostroj nedokázal porazit Duklu a série se vrací do Budějc

Napínavá finálová série stále nemá svého vítěze. Protože stále platí jedno, oba týmy si drží svou domácí neporazitelnost. Dnes liberecká Dukla vyhrála 3:2 a v neděli se tak série vrací na jih Čech.

Po klasickém rozcvičení a národní hymně konečně začíná čtvrté finále o mistra ČR ve volejbale. Dukla nastupuje s jednou změnou – na bloku s Alešem Holubcem. I hosté vyměnili do základní sestavy jednoho hráče na postu univerzála, zde nastupuje Marek Šotola místo Filipa Křesťana. Právě při podání univerzála Jihostroje hosté odskakují o dva body (2:4). A po neuvěřitelně dlouhé výměně se daří Dukle vyrovnat. Jan Štokr z velké nouze vytlouká blok Jihostroje a na ukazateli svítí 10:10. Další rozehra nám končí jestřábím okem, zda budou mít rozhodčí pravdu, si chvilku počkáme. A měli, míč končí těsně v autu a hosté získávají jedenáctý bod (10:11). Až po bloku Jakuba Veselého se vedení pomaličku přesouvá na stranu Dukly (12:11) a Jihostroj zastavuje rozjíždějící se domácí oddechovým časem. Po time Marek Šotola míří do velkého autu a Dukla vede o dva body (14:12). Další parádní podání Bartosze Pietruczuka a máme tu druhý time René Dvořáka (15:12). Snad první nevynucená chyba Dukly (smeč do autu) a technická smeč z hlavního kůlu (Petr Michálek) a je vyrovnáno (15:15). I trenér domácích Michal Nekola zastavuje hru oddechovým časem. První eso utkání si připisuje Andrej Grut a Dukla vede o dva body (19:17). Honza Štokr je v těchto fázích k neudržení a tvrdým útokem ze zadní zóny zvyšuje (21:18). Dobře postavený blok Jakuba Veselého a na stranu Dukly připlouvá další plusový bod (22:18). První dějství rychle spěje do koncovky. První setbol získává Jan Štokr technickou smečí do zadní části pole soupeře na ukazateli svítí 24:20. Hned první setbol domácí proměňují. Andrej Grut s přehledem smečuje mezi dva hráče Jihostroje a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

Do druhého setu hosté mění univerzála. Marek Šotola po několika chybách (7x smečoval a nezaznamenal žádný bod a dvakrát zkazil své podání) zůstává sedět na střídačce a na jeho místo přichází Filip Křesťan. V úvodu setu nám hru zastavuje opět jestřábí oko. Nepatrné teče bloku utekly rozhodčím a hosté vedou (2:3). Po bloku (Valerii Todua) odskakuje Jihostroj o dva body (2:4) jako v prvním setu. Za stavu 6:6 je vyrovnáno. Smeč Jihostroje končí na pásce. Další útok hosté vedou až za anténkou, ale zda tak bylo, to až po jestřábím oku. Tak jestřábí oko nám nic neukázalo a máme tu nový míč, ale domácí vedou 7:6. Při podání Miguela De Ama se hosté rychle vrací do bodového vedení (7:8), ale druhé podání kazí a je vyrovnáno. Atmosféra v hledišti je fantastická. Oba tábory se předhánějí v povzbuzování. Jenom škoda, že se nedostalo do liberecké sportovní haly více lidí. Někteří se bohužel do haly nevešli a museli jít domů sledovat utkání pouze v televizi. Až po bloku Bartosze Pietruczuka se domácí dostávají zpět do jednobodového vedení (13:12) a René Dvořák si žádá oddechový čas. Petr Michálek a Radek Mach zastavují dvakrát útok domácích blokem a nyní jsou hosté ve vedení o dva body (14:16). Michal Nekola žádá oddechový čas, po kterém tu máme opět jestřábí oko. Čárový rozhodčí Petr Louka ale viděl podání do autu a domácí získávají bod (15:16). Podání Miguela De Ama opět slaví dílčí úspěch a nedostatečný útok Dukly hosté trestají. Filip Křesťan vytlouká blok a Jihostroj již vede o tři body (15:18). V koncovce druhého setu hosté navyšují svůj náskok (18:22), protože domácí míří do autu. Ani jestřábí oko neodhalilo teče a náskok hostů je již velmi nebezpečný. Po zkaženém podání Dukly se hosté radují z dnešního prvního setbolu. Valerii Todua přichází na podání a i on zaznamenává přímý bod z podání a je vyrovnáno 1:1 na sety.


Fanoušci vyrazili podpořit Jihostroj na sever Čech.

Úvod třetí sady patří dělovému podání Filipa Křesťana a Jihostroj nepatrně bodově odskakuje (0:2). Dvojblok hostů a vedení je tříbodové (2:5). Další sporný míč na síti, zda nahrávač Jihostroje hrál na straně Dukly, ale jestřábí oko nedokáže odhalit a hosté již vedou 2:6. Po smeči Filipa Křesťana do anténky Dukla snižuje na rozdíl dvou bodů (7:9), ale další bodový blok Jihostroje (Petr Michálek) vrací čtyřbodové vedení na stranu hostů (8:12) a další neuvěřitelně krásné výměny nám zvedají oba tábory diváků z laviček. Velmi přísně posouzený tažený míč domácímu nahrávači dovoluje hostům odskočit o pět bodů (11:16). Snížené vedení Jihostroje přichází až při podání Andreje Gruta. Smeč Bartosze Pietruszuka a úspěšný blok Jiřího Srba a hosté vedou pouze o dva body (16:18). Po time René Dvořáka již hosté získávají podání a vzápětí i úspěšně blokují a opět Dukle bodově unikají (16:20). Michal Nekola zastavuje hru oddechovým časem. Další bod blokem si připisuje Jiří Srb a snižuje na rozdíl dvou bodů (18:20). Bohužel pro Duklu, další nepřesnost na útoku a Jihostroj vede 18:22. Po bloku Radka Macha tu máme setbol pro Jihostroj (19:24). Jakub Veselý signálem středem první setbol odvrací. Druhý si již Jihostroj pohlídal. Filip Křesťan smečí z hlavního kůlu po lajně získává rozhodující míč třetí sady a hosté jsou jediný set od zisku titulu.

Po vyrovnaném úvodu čtvrté sady odskakují hosté o dva body po přešlapu útočné třímetrové lajny domácím hráčem (3:5). Bezchybnou hrou obou celků se nám stav pomalu posouvá. Sice jsme svědky několika zkažených podání z obou stran, ale to plyne z maximálního rizika při této činnosti. Až nečisté hraní Jihostroje a je vyrovnáno (11:11). Z vyrovnání se domácí neradují dlouho. Smeč do autu domácího hráče posílá Jihostroj zpět do dvoubodového vedení (11:13). A když Filip Křesťan získává bod přímo z podání, vedení Jihočechů je již tříbodové (12:15). Pouhý bod dělí Duklu po smeči Valerie Todui do pásky a René Dvořák rychle žádá oddechový čas (14:15). Po time tu máme 2x eso na straně Dukly ( 16:15 - Bartosz Pietruczuk) a další time hostů. Blok Jakuba Veselého muselo řešit jestřábí oko, ale bod se počítá (17:15). Přešlap smečujícího hráče ze zadní zóny a Dukla vede o tři body (20:17). Blok Jiřího Srba přidává další bodík k dobru a náskok domácích v koncovce při podání Honzy Štokra narůstá (21:17). Esem Honza Štokr přidává další bod (22:17) a vyrovnání na 2:2 je na spadnutí. První setbol čtvrté sady přichází po obrovském autu Marka Šotoly (24:18), který se v koncovce na hřiště vrátil. Zkažené podání Dukly oddaluje konec čtvrté sady, ale další paráda na smeči Honzy Štokra ukončuje čtvrtý set a máme před sebou tie-break, kde se rozhodne o dnešním vítězi.

Tie-break nám začíná zkaženým podáním Petra Michálka. Ale i domácí kazí své podání a je srovnáno. První menší bodový trhák zaznamenává Dukla po kvalitním bloku a úspěšné zalívce (4:1 - Libor Leikep). Přímý bod z podání Filipa Křesťana přibližuje hosty na jediný bod (4:3). Tříbodové vedení si Dukla rychle bere zpět útokem ze zadní zóny (Bartosz Pietruczuk) a když Filip Křesťan smečuje do autu, náskok domácích narůstá na čtyři body (7:3). Po změně stran Bartosz Pietruczuk vytlouká blok Jihostroje a vedení je již pětibodové (9:4). Blokem hosté korigují na rozdíl tří bodů (9:6). Rozdíl tří až čtyř bodů si domácí neuvěřitelnou bojovností drží až do samotné koncovky tie-breaku. Ale i hosté bojují o každý míč a jsme svědky nádherného volejbalu. První mečbol utkání přichází po nádherně sehraném signálu středem (14:10 - Jiří Srb – Libor Leikep). Zkažené podání Dukly odvrací první mečbol. Mečbol proměňuje Bartosz Pietruczuk nádherně sehraným signálem ze zadní zóny – z pipe. Dukla získává čtvrté utkání a vyrovnává stav finálové série na 2:2 na utkání. Nyní se musí rozhodnout v Českých Budějovicích v neděli 5. 5. 2019 od 18 hodin.

Foto Jan Pešek

Štítky volejbal, finále, Dukla, Jihostroj, Liberec, České Budějovice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.