Počasí dnes5 °C, zítra7 °C

Jihostroj na domácí palubovce vyhrál nad Ostravou

Českobudějovičtí hráči si chtěli po posledním nepovedeném utkání s Příbramí spravit chuť a měli velkou motivaci vyhrát. To se jim povedlo. Na jihu Čech museli diváci do Sportovní haly opět v pondělí. Do Českých Budějovic přijela VK Ostrava, tým, kterému mají domácí co oplácet. Severomoravané dokázali na své palubovce Jihočechy jasně přehrát, zvítězili tam za 85 minut 3:0.

Ostrava má ve svém středu reprezentanty Sedláčka a Janků, kteří spolu s Dvořákem zatěžovali bodové konto Jihostroje nejvíc. Jihostroj stále hledá herní pohodu, pětisetová prohra v Příbrami asi nadělala vrásky trenérovi domácích, ale před svými příznivci se Jihočeši chtějí vždy vytáhnout a udržet domácí neporazitelnost.

Ostrava začala velmi bojovně a hráči se obětavě vrhali i po ztracených míčích, ovšem domácí si svou koncentrovanou hrou hned na úvod zápasu vytvořili tříbodový náskok 9:6, který postupně navyšovali zejména nekompromisním útokem 19:15. I když se hosté snažili koncovku setu zdramatizovat, Jihostroj nepolevil a zaslouženě vyhrál první sadu 25:22.

Od začátku druhého setu byly k vidění krásné výměny na obou stranách, oba týmy držely kvalitní servis a dlouho se přetahovaly o jednobodové vedení. Až za stavu 15:15 se Českým Budějovicím podařilo dvakrát po sobě zablokovat ostravského univerzála a odskočit o dva body. Slezané se ovšem nevzdávali, bojovnou hrou a několika přímými body z podání se dostali do vedení a pohodlně si došli pro druhý set 25:20.

Po nevydařené koncovce trenér domácích pozměnil sestavu a na hřiště poslal blokaře Toduu a smečaře Filu. Změna znovu oživila výkon Jihočechů a výbornými zákroky v poli získávali zpět převahu, za stavu 11:7 byl trenér Václavík nucen vzít už druhý oddechový čas. Rozjeté Budějovice měly celou dobu navrch a tentokrát si náskok pohlídaly 25:20.

Ostrava, která ve včerejším zápase na Kladně zvítězila 3:2, jakoby měla sil dost a chtěla si opět zahrát pět setů. Do čtvrté sady vlítla jako vyměněná a rázem vedla 10:3. René Dvořák poslal na hřiště Šotolu místo Křesťana, ale domácím se ani tak nedařilo najít ztracený rytmus a po odehraných dvou hodinách si tak fanoušci museli ještě na výsledek počkat 16:25.

Českobudějovické hráče jakoby prohraný set nakopl a od prvního balonu dávali do hry maximum, úplně jiným herním projevem než v předešlé sadě se dostali do vedení, tým povzbuzovala celá hala a hnala Jihočechy k vítězství 15:12.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Ostrava 3:2 (25:22, 20:25, 25:20, 16:24, 15:12)

Rozhodčí: Buchar T., Krtička J. Počet diváků: 1100

Jihostroj: Mechkarov, Mach, De Amo, Michálek, Ondrovič, Křesťan, libero Kryštof. Střídali: Fila, Šotola, Todua

Ostrava: Marcyniak, Podlesny, Janků, Sedláček, Dvořák, Ihnát, libero Sobczak. Střídali: Štefko, Sedláček, Bauman

Ohlasy

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Dva body dobré, ale výkon horší. Zápas s dobrým koncem pro nás.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice)„Ubojované, vydřené vítězství. Máme pořád problémy s přihrávkou a Ostrava podávala velmi dobře. Ty prohrané sety jsme nezvládli na příjmu. Jsem rád, že nakonec mužstvo ten zápas vybojovalo.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Podle mě náš letos nejkrásnější volejbal. Myslím, že to diváky muselo bavit. Byl to dneska boj, já jsem rád za ten bod.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Byla to bitva. My jsme měli pomalý začátek, pak se nám začal dařit servis. Škoda 5. setu, tam jsme nevyužili pár šancí, kde jsme si mohli udělat náskok.“

Autoři | Foto Dan Kubát

Štítky Jihostroj, Ostrava, zápas, domácí, výhra, VK Jihostroj České Budějovice, Volejbalový klub Ostrava, České Budějovice, trenér, Příbram, Česko, Jan Václavík, Radek Mach