Počasí dnes18 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 16. května 2024  |  Svátek má Přemysl

Jihostroj v prvním semifinále přetlačil Lvy 3:1

První zápas semifinále mezi Českými Budějovicemi a Prahou nabídl podle očekávání vyrovnaný souboj. Jihostroj odskočil Lvům ve třetím setu a zápas ukončil vítězstvím ve čtvrté sadě. Lépe do série tak vstoupili Jihočeši. Série pokračuje ve čtvrtek v Praze.

Semifinálová série mezi Jihostrojem České Budějovice a Lvy Praha slibovala vyrovnanou volejbalovou bitvu. Českobudějovičtí během základní části hřešili na pomalejší začátku zápasů, první semifinálový duel však odstartovali velmi dobře. Kanaďan Schouten, který se po zdravotních problémech vrátil do sestavy Jihostroje, drtil hosty svou prudkou smečí i servisem. Hostující hráči se ve Sportovní hale chvíli rozkoukávali a domácí si vytvořili slušný náskok a koncovku zvládli bez nervů – 25:18.

Jihostroj možná až překvapivě hladce zvítězil v prvním setu. Stejně lehce už to ale nefungovalo v druhé sadě. Lvi se rozehráli a Janouch zdařile kombinoval s Tomášem Kriškem i van Dijkem. Posledně jmenovaný nizozemský univerzál nachytal domácí i na servisu. Jihostroj ve druhém setu dlouho ztrácel, ale s blížícím se koncem setu se dostával zpět do hry a koncovku ještě zdramatizoval. Ani několik bodů Schoutena ale českobudějovickým nepomohlo, Lvi vyhráli druhou sadu výsledkem 25:22.

Ve třetím setu šlo o hodně. Domácí po prohrané sadě opět přepnuli na vyšší obrátky a ve třetím setu byli od začátku ve vedení. De Amo často využíval Licka i Schoutena, kteří byli nebezpeční, body sbíral i blokař Sedláček. Postupem času Jihostroj odskočil – stejně jako v první sadě. V závěru třetího setu ještě za Lvy zdramatizoval koncovku Pljasecký, kterému se dařilo na servisu, ale Jihočeši nakonec zvítězili 25:22.

Ve čtvrtém dějství se museli snažit především Lvi, kteří si nemohli dovolit prohrát další set. Hra byla dlouho vyrovnaná. Jihostroj nadále cílil svým podáním na Tomáše Kriška, který měl těžkou práci. Nadále se dařilo hostujícímu van Dijkovi, který svými útoky z velké výšky dělal domácím problémy. Diváci viděli krásné volejbalové momenty na obou stranách. Ozdobou byli výborné výkony nahrávačů de Ama i Janoucha. Čtvrtý set byl vyrovnaný až do samotného konce. Jihostroj v závěru odvrátil setbol a díky parádnímu Poláka vyhráli 26:24. Českobudějovičtí se tak ujali vedení v semifinálové sérii.

Ohlasy:

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Hrozně těžký zápas po desetidenní pauze. Jsem moc rád za to, že jsme se s tím takhle popasovali a dokázali jsme doma zvítězit. Chtěl bych moc pochválit fanoušky, že jich přišlo hodně a moc nám pomohli. Doufáme, že nás přijedou podpořit i do Prahy a my navážeme na výkon z dneška.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Gratuluju domácím k vítězství. Vyrovnaný byl pouze poslední set, i když to podle stavu nevypadalo, tak my jsme dva sety dotahovaly. Škoda, domácí byli o trochu trpělivější a my se budeme snažit vyrovnat doma.“