Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Jihostroj přivezl senzační dva body z Liberce

Na poslední extraligové utkání roku 2023 zajížděl Jihostroj na horkou půdu Liberce, se kterým svedl souboj o průběžné třetí místo v tabulce. Jihočeši sahali po překvapení už od prvního setu, ve kterém nevyužili v koncovce šest setbolů. Vyhráli však další dvě sady a vyrovnané utkání nakonec dospělo do tie-breaku, kde Jihostroj v parádní bitvě vybojoval druhý bod. Českobudějovičtí tak zvládli těžký zápas proti silnému soupeři i bez prvního nahrávače Carísia.

Domácí hráči nastupují v kompletní sestavě, to hostům stále chybí nahrávač Eduardo Carísio Sobrinho, který si přivodil svalové zranění v utkání proti Lvům Praha. I přes výborný vstup do utkání Dukly (4:2 – 2x chyba na útoku Jihostroj Peter Ondrovič a Sam Taylor-Parks), brzy přebírá Jihostroj iniciativu a rychle si získává čtyřbodový náskok kvalitní obrannou hrou v poli a bezchybným zakončením (8:12 – time Dukla). Až nepříjemné plachtivé podání Lukáše Trojanowicze nedovoluje Jihostroji kvalitně zakončit a po dvou chybných útocích Alejandroa Miguela Gonzáleze Rodrígueze je vyrovnáno (13:13). Bohužel přešlap smečujícího hráče Dukly při pipe opět dovoluje Jihostroji odskočit o dva body (13:15). Další technické provinění Dukly znamená vedení Jihostroje 14:17. Proti vedení Jihostroje je Lukas Demar, který chytře vytlouká vysoký blok hostí a snižuje na jediný bod (16:17). Těch chyb na útoku je dnes opravdu hodně, další smeč do autu Dukly a Jihostroj se zadarmo vrací do tříbodového trháku (16:19). A další paráda Lukase Demara, tentokrát čistým esem snižuje opět na rozdíl jediného bodíku, a když ve stejné rotaci se na bloku prosadí Nivaldo Nadhir Diáz Gómez je v samotné koncovce setu vyrovnáno (21:21 – time Jihostroj). První setbol dnešního střetnutí si připisuje Jihostroj po dvojím hraní Dukly (22:24). Zkažené podání Jihostroje dává další šanci Dukle. A je vyrovnáno (Lubomír Staněk blokem - 24:24). Třetí setbol Jihostroje si z hlavního kůlu připisuje Ignacio Luengas a jde na podání, to ale kazí. Šest setbolů Jihostroj nevyužil, tentokrát má první setbol Dukla po velmi nečisté nahrávce. Dukla dvojblokem hned první svůj setbol proměňuje. Ignacio Luengas ztroskotal na pažích Lukáše Trojanowicze a domácí získávají první sadu v poměru 30:28.

Hned první podání druhé sady Sam Taylor-Parks kazí a Lukas Demar si připisuje další eso, Dukla vede 2:0. Přesto za stavu 3:3 je vyrovnáno, to se na útoku prosadil Koloyan Balabanov, jeho smeč do autu byla nepatrně tečována. Až Lukáš Trojanowicz hned z první po špatném příjmu podání dovoluje Dukle odskočit o dva míče (8:6). Trošku nám tu panují emoce mezi jednotlivými hráči. Rozhodčí si svolávají hráče, kteří oba celky uklidňují, a můžeme pokračovat. Při podání Ignacio Luengase se dostává Jihostroj do nepatrného vedení (10:11 – eso), ale brzy vedení zadarmo přenechává Dukle smečí do autu (Koloyan Balabanov) a velice špatným příjmem podání (15:13 – eso Daniel David Urueña Yufra). Ale i Dukla chybuje, tentokrát smeč nad trojblokem bez tečí končí mimo hrací plochu a je vyrovnáno (15:15). Po trochu zmatku v obraně Dukla nedokáže přehrát míč zadarmo přes a dovoluje Jihostroji získat nepatrné vedení 17:18 – time Dukla. Další bod pro Jihostroj putuje po bloku Petera Ondroviče a hosté v koncovce při podání Stijna van Schieho začínají mít více ze hry (17:19). Nádherný dvojblok Dukly zastavuje útok Stijna van Schieho a je vyrovnáno (20:20). Bohužel pro Duklu, zkažené podání, smeč do autu a do bloku dovoluje Jihostroji získat velmi slušné vedení před koncovkou setu (20:23 – blok Alejandro Miguel González Rodríguez). První setbol druhé sady získává Jihostroj signálem středem (21:24 – smeč Sam Taylor-Parks). A když Dukla hraje čtyřikrát, je konec druhé sady a máme vyrovnáno 1:1 na sety.

Až do třetího setu vstupuje lépe Jihostroj, který po smeči Dukly do autu a kvalitním bloku Sama Taylor-Parkse získává dvoubodové vedení (0:2). Další plusový bod po kratší mezihře přidává Stijn van Schie (1:4), potom ale míří do velkého autu a Jihostroj vede o pouhý bod (3:4). Peter Ondrovič dobře postaveným blokem vrací tříbodové vedení na stranu Jihostroje, a když zaznamená Ignacio Luengas přímý bod z podání, hosté vedou 4:8. Bohužel pro Duklu a obecenstvo další smeč domácích končí v autu a Jihostroj velmi snadno bodově uniká (7:12). Ani střídání v domácím celku nepomáhá, další útok končí na dvojbloku Jihostroje a náskok opět narůstá (8:14 – blok Ignacio Luengas). Až útok nově příchozího (Pāvels Jemeļjanovs) kosmeticky upravuje náskok Jihostroje (10:14). Po dalším snížení si trenér Jihostroje žádá oddechový čas (12:15 – přesný signál středem Šimon Bryknar - Daniel David Urueña Yufra). Po dalším úspěšném dvojbloku Jihostroje si vyžádal trenér Dukly Martin Demar oddechový čas (14:19). Po time svoji chytrost u sítě předvedl Lukas Demar, když místo zakončení hned z první zvolil nahrávku, do které mu soupeř sáhl (16:19). Přesto hosté získávají první setbol třetí sady již za stavu 18:24 po signálu středem. První odvrací Radek Suda, druhý si již Jihostroj pohlídal a už je jasné, že se Dukla v tabulce před svého rivala nedostane.

Ve čtvrtém setu se Dukla dostává do dvoubodového vedení po bloku Radka Sudy (3:1) Další kvalitní obrana nad sítí, tentokrát se vyznamenal Daniel David Urueña Yufra a máme tu první odpočinek Jihostroje (5:2). Po time míří Stijn van Schie do velkého autu a na podání se stále prezentuje svojí plachtou Lukáš Trojanowicz (6:2). Jihostroj se při odpočinku uklidnil a při podání Petera Ondroviče se přibližuje na jediný bod (6:5 – Dukla aut a útok Bulhar Koloyan Balabanov). Až při podání Šimona Bryknara se Dukla nadechuje k slušnému náskoku. Na útoku se konečně začíná dařit libereckému „účku“ (German Johansen) a společně s esem domácí odskakují o čtyři body (12:8). Technická chyba – špatné postavení při podání Jihostroje již nenechává v klidu trenéra Andrzeje Kowala, který svolává své hráče k poradě (13:9). Čistým esem German Johansen zvyšuje vedení Dukly na 17:11 a hosté začínají míchat se sestavou. Na podání přichází Josef Leština a Jihostroji se daří vytlouci blok Dukly (18:14 – time Dukla). Další snížení zajišťuje blokem Ignacio Luengas a z velkého náskoku Dukle zbývají tři body (18:15). Nahození míče Lukasem Demarem na blok Jihostroj spustilo akci domino, tři hráči hostí spadli na zem a míč také (21:16). Šimon Bryknar si připisuje eso a Lukáš Trojanowicz blok a domácí již vedou 23:16. Po zkaženém podání tu máme první setbol čtvrté sady (24:17). Ignacio Luengas z velké výšky odvrací první setbol a jde na podání, které kazí a nyní nás čeká tiebreak, jak už je u Dukly poslední dobou zvykem (sedmý tiebreak).

Stará bolest ze třetího setu provází i v tiebreaku, smeč do autu a hosté jsou ve vedení 1:3. Proti vedení Jihostroje je Radek Suda, který tvrdou smečí ostrou diagonálou rychle vyrovnává (3:3). Bohužel hlavní rozhodčí odpískal nečisté hraní Dukle při útoku a dvoubodové vedení má Jihostroj zadarmo zpět (4:6 – time Dukla). Ke změně stran odcházejí spokojenější hosté při vedení 5:8 po tvrdém zakončení dírkou v bloku (Stijn van Schie). Lukas Demar nádherným blokem zastavuje Stijna van Schieho a German Johansen ze zadní zóny vytlouká dvojblok Jihostroje a na ukazateli svítí 8:8. Další tvrdé zakončení nám předvedl hned z první Lukáš Trojanowicz (9:8) a domácí jsou ve vedení. Bohužel další chyba na útoku Dukly vrací Jihostroj do vedení (9:10). Řada zkažených podání nás pomalu posouvá do koncovky utkání. První mečbol patří Jihotroji po útoku z hlavního kůlu, kterému předcházela velmi pěkná nahrávka jednou rukou Matěje Emmera (13:14). Dukla z pipe odvrací první mečbol (Lukas Demar), druhý si připisuje Koloyan Balabanov, když ometá blok Dukly. Ten Již Jihostroj proměňuje (Stijn van Schie) a vítězí 2:3 na sety.

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (30:28, 21:25, 19:25, 25:18, 14:16)

VK Dukla Liberec: Demar, Trojanowicz, Johansen, Nivaldo, Ureňa, Ticháček, libero Maar. Střídali: Suda, Staněk, Jemeljanovs a Bryknar

VK Jihostroj České Budějovice: Balabanov, Taylor-Parks, González, Luengas, Ondrovič, Emmer, libero Kovařík: Střídali: van Schie, Sedláček a Leština

Nejvíce bodů: Johansen 20, Suda 15, Demar 14 – Luengas 26, Balabanov 12, Taylor-Parks a van Schie oba 9, Útoky: 62:59, Esa: 6:2, Bloky: 10:10, Chyby soupeře: 31:41, Rozhodčí: Krtička a Kovář, Diváci: 560

Ohlasy

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): Odehráli jsme další tiebreak a je smutné, že ho končíme prohrou. Myslím si, že Budějovice do Liberce nepřijely vyhrát, ale my jsme jim k tomu strašně moc pomohli. Bohužel jsme je k tomu vítězství sami dotlačili. Hosté jenom útočili po kůlech a blokovali. Vůbec se mi náš výkon nelíbil. Měli bychom začít hrát lepší volejbal. Je smutné, že na konec roku předvádíme takový výkon.

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): Prohra nás mrzí. Po vyhraném prvním setu jsme začali hrát velmi vlažně, nedokázali jsme se dostat do potřebného tempa. Začínáme vždy hrát, až když nám začíná téct do bot, což už je pozdě, protože necháme soupeře dostatečně rozehrát. Neporazit Budějovice, které hrají s druhým nahrávačem, to jistě není dobrá vizitka. Na druhou stranu bychom se mohli odrazit od toho, jak jsme dokončili čtvrtý a pátý set.

Petr Michálek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Oproti jiným zápasům na venkovních hřištích jsme výrazně vylepšili servis, jen málo jsme kazili, a díky tomu konečně náš výkon venku nějak vypadal. Musím však uznat, že nám Liberec k vítězství vlastní hrou pomohl. Poprvé jsme však porazili venku silného soupeře, což se počítá.

Petr Kohout (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): Zápas jsme dobře zvládli na servisu a příjmu. Domácí nám však velmi pomohli svými technickými chybami. Liberec byl vyrovnaný soupeř až do tie-breaku, ale i v něm rozhodl příjem a servis. Jsme moc rádi, že si odvážíme z Liberce dva body. Konečně jsme prokázali kvalitu i venku, navíc s absencí prvního nahrávače si bodů ceníme dvojnásob.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jihostroj

Štítky volejbal, Jihostroj, výsledek, Liberec

Jihostroj přivezl senzační dva body z Liberce  |  Míčové sporty  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.