Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert

Napínavou bitvu Karlovarsko otočilo. Jihostroj poprvé doma prohrál

Podruhé v řadě byla na jihu Čech k vidění parádní pětisetová bitva, která trvala dvě a půl hodiny. České Budějovice urvaly koncovku třetí sady 29:27 a vedly 2:1 na sety. Jenže ve čtvrtém setu se jim ošklivě zranil blokař Taylor-Parks a Karlovarsko otočilo zápas. Jihostroj tak vůbec poprvé v extralize doma prohrál.

Domácí Jihostroj vyhrál všech osm domácích zápasů extraligy, a i díky lepšímu postavení v tabulce byl favoritem. Jenže hosté překvapili rychlým nástupem do zápasu a hned si vypracovali vedení 8:2. Jihostroj musel zabrat, a především univerzál González vzápětí zlepšil efektivitu svého útoku. Domácí stahovali náskok, ale vlastními chybami si svůj výkon kazili. Trenér Kowal nakonec vystřídal nahrávače i univerzála, aby svůj tým nakopl, ale ani příchod Emmera a van Schieho nepomohl.

Druhý set byl od začátku vyrovnanější. Oba týmy se přetahovaly o vedení a i domácí publikum ožilo. Jihostroji výrazně pomohla dlouhá série při servisu Taylora-Parkse, při níž dal několik bodů produktivní smečař Luengas. Argentinec měl od nahrávače Carísia tradičně hodně naloženo a s nabídnutými příležitostmi si poradil skvěle. Domácí se dostali do slibného vedení 21:17, a to už nepustili.

Po českobudějovickém vyrovnání na 1:1 se ve třetím setu pokračovalo ve vyrovnané hře. Domácí nehráli svůj nejlepší zápas a trenér vůbec poprvé v sezoně sáhl k delšímu vystřídání smečaře Balabanova, místo kterého chytil svou příležitost teprve 19letý Josef Leština. V průběhu setu šel na lavičku také kapitán Carísio a krátká pauza mu pomohla. Karlovarsko vedlo už 22:17 a mělo vynikající pozici na vítězství. Jenže Jihostroj drtivě finišoval. Série Leštiny na podání udržela domácí ve hře a celá koncovka zvedala diváky ze sedadel. Nakonec urval několikátý setbol Jihostroj – 29:27.

Bojovný výkon z obou stran pokračoval i ve čtvrtém setu. Karlovarsko si vytvořilo menší náskok a Jihostroj musel dotahovat. Vtom se stala nepříjemná nehoda u sítě, při které si ošklivě poranil kotník domácí blokař Taylor-Parks. Českobudějovičtí museli pokračovat bez své opory a prostřídali také hráče na postu univerzála, na kterém Gonzáleze nahradil van Schie. Ani tato změna však domácí nezachránila a Západočeši set ovládli 25:18.

Další parádní volejbalová bitva na jihu Čech tak dospěla až do pátého setu. Jihočeši začali lépe, ale Karlovým Varům skvěle fungovaly bloky a zvrátily vývoj setu na svou stranu. Českobudějovičtí udělali chyby v obraně a hosté tak vyhráli tie-break se slušnou rezervou 15:9. Karlovarsko získalo důležité dva body, díky kterým drží kontakt s předními týmy tabulky.

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (20:25, 25:19, 29:27, 18:25, 9:15)

Rozhodčí: Možnár M., Grabovský Z., Počet diváků: 1290

Domácí: Luengas, Ondrovič, Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, González, libero Kovařík. Střídali: Leština, Sedláček, van Schie, Emmer a Zelenka.

Hosté: Olivier, Kock, Keemink, Ihnát, Carmody, Lamanec, libero Pfeffer. Střídal: Pastrňák, Baláž a Kočka.

Vyjádření:

Josef Leština (smečař VK Jihostroj České Budějovice): „Karlovarsko nekazilo servis, ale nemělo ho moc nebezpečný. Myslím, že jsme se s ním měli popasovat lépe. My jsme se chvilkami trápili na příjmu. Měli jsme zápas dobře rozjetý, takže je škoda, že jsme poprvé doma prohráli.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Nebyl to z naší strany dobrý zápas. Musíme ale brát v potaz skutečnost, že jsme ještě nestihli dostatečně zregenerovat z předchozích zápasů. Speciálně poslední zápas s Guaguas byl také dlouhý na pět setů. Věřím, že budeme silnější.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Pro diváky krásný zápas, ve kterém bylo hodně zvratů. My jsme samozřejmě strašně šťastní za dva body, i když jsme tady podle mě jeden bod nechali. Ve třetím setu jsme vedli 22:17 a prohráli jsme ho, to se nesmí stávat. Chci popřát budějovickému blokaři co nejrychlejší uzdravení.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Bylo to opravdu těžký zápas. My jsme podali náš nejlepší výkon a výsledkem toho bylo vítězství. Mrzí nás zranění Sama Taylora-Parkse. Přeju mu, ať je mu brzy lépe a co nejdříve se vrátí zpátky na hřiště. Pro nás to byl velmi důležitý zápas. Jsem spokojený s naším výkonem proti týmu s tak vysokou kvalitou, jakou mají Budějovice.“

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dan Kubát

Štítky Jihostroj, Karlovarsko, volejbal, zápas

Napínavou bitvu Karlovarsko otočilo. Jihostroj poprvé doma prohrál  |  Míčové sporty  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech