Počasí dnes12 °C, zítra15 °C
Středa 23. října 2024  |  Svátek má Teodor

Čtvrtfinále poháru odstartoval Jihostroj úspěšně

Jihostroj byl proti prvoligovému Hradci Králové velkým favoritem a očekávalo se jednoznačné utkání. Jenže Východočeši přijeli plni odhodlání a úřadující mistry potrápili hned v prvním setu. Českobudějovičtí prostřídali sestavu, a nakonec dotáhli zápas do vítězného konce. Odveta, která rozhodne o postupujícím do Final Four Chance Českého poháru, se hraje 5. listopadu v Hradci Králové.

Do prvního utkání čtvrtfinále šel jako jasný favorit domácí Jihostroj. Prvoligový Hradec Králové ale předvedl parádní nástup, když vedl dokonce 16:9. Jihostroj byl zaskočený a nedařilo se mu téměř nic. Hosté se udrželi v laufu po celý první set a senzačně ho vyhráli v hale úřadujících mistrů 25:20.

Hradec Králové se v prvním setu postaral o velké překvapení a ve druhém tak Českobudějovičtí museli výrazně zabrat. Domácí byli od začátku setu v mírném vedení, ale hosté se drželi na dostřel. Hradec pokračoval v dobrém výkonu a domácí fanoušci museli čekat až do samotné koncovky, než Jihostroj soupeři výrazněji odskočil. Nakonec po vítězstvím 25:21 srovnal Jihostroj stav setů na 1:1.

Třetí dějství začalo vyrovnaně a oba týmy se přetahovaly o vedení. Hradec ale nepřestal vystrkovat drápy a domácí kotel se zoufale snažil probudit hráče Jihostroje pokřikem: „Budíček“. Situace se pro České Budějovice částečně zlepšila, když se dostaly alespoň do mírného vedení. Za stavu 19:19 však bylo opět vyrovnáno. Jihostroj nakonec koncovku urval 25:20.

Východočeši předváděli velmi sympatický výkon v českobudějovické hale a nezlomil je ani druhý prohraný set. Jihostroj měl co dělat, aby byl proti prvoligovému celku vedení. Domácím vydatně pomohl zkušený univerzál Kriško, který oživil hru a pomohl jim v klíčových momentech. I díky němu Jihostroj vyhrál čtvrtý set 25:21 a celý zápas 3:1 na sety. Čtvrtfinálová odveta se hraje 5. listopadu v Hradci Králové.

VK Jihostroj České Budějovice – Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:20, 25:21)

VK Jihostroj České Budějovice: Bitar, Nikpoor, Sedláček, Brichta, Rodrigues, Taylor-Parks, libero Kovařík. Střídali: Leština, Emmer, Okolić, Kriško, libero Michálek

Slavia Hradec Králové: Nejman, Hovorka, Khomyn, Drozen, Holubec, Holčík, libero Tláskal. Střídali: Wallisch, Kozlík

Nejvíce bodů: Leština 16, Nikpoor 14, Brichta 11 – Khomyn 21, Nejman 17, Drozen 7, Útoky: 58:51, Esa: 6:1, Bloky: 7:6, Chyby soupeře: 24:29, Rozhodčí: Dušek a Koutník, Diváci: 638

Ohlasy

Michal Kriško (univerzál VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že Hradec k nám jako tým z 1. ligy přijede nahecovaný. První set nám to taky soupeři ukázali, hráli odvážně a užívali si zápas. My jsme se báli zaútočit a bylo to takové nemastné neslané. I když jsme zápas vyhráli 3:1, tak náš výkon nebyl dobrý.“

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Tohle je zápas, do kterého si nemůžeme dovolit nastoupit s menším nasazením. Dnes se nám to málem nevyplatilo. Jsem rád, že jsme úspěšně vstoupili do čtvrtfinále poháru. Bylo to ale vítězství, ze kterého nemám dobrý pocit.“

Jakub Holčík (kapitán Slavia Hradec Králové): „Jeli jsme sem bez obav, užít si zápas. Mohli jsme za hodinu dostat 0:3 a jet domů, ale místo toho jsme urvali set. Ještě jeden setík by bodnul, ale i tak jsme spokojení a nemáme se za co stydět.“

Jan Kulhánek (trenér Slavia Hradec Králové): „Samozřejmě nás mrzí prohra. Na druhou stranu, když prohraje prvoligový tým proti mistrovi extraligy v jeho hale, tak to není žádná ostuda. Klukům ještě poděkuju za dobrý výkon. Věřím, že v odvetě ještě předvedeme, že v této fázi poháru nejsme náhodou.“