středa 2. prosince 2020 Blanka

Jihostroj proti Dynamu Moskva nenastoupí. Jihočeši se ze soutěže odhlásili

Volejbalisté Českých Budějovic se odhlásili z Poháru CEV, v kterém se měli utkat s moskevským Dynamem. Důvodem je direktivní změna termínu utkání v Rusku a možné ovlivnění tuzemské extraligy. Z důvodu výskytu koronaviru a následné izolace ruského týmu se zápas přeložil na 25. listopadu. S Jihostrojem přitom federace náhradní termín nekonzultovala.

Ze tří českých mužských klubů v Poháru CEV tak zůstal jediný. Již dříve Brno kvůli koronavirovým cestovním restrikcím a karanténě před venkovním utkáním nenastoupilo v osmifinále proti londýnské Polonii.

Představí se tak jen Dukla Liberec, která má před sebou dvojzápas v Rakousku s celkem Aich/Dob.

„S ohledem na aktuální restart naší domácí soutěže, která se nejistě a pomalu rozjíždí, jsme nebyli schopni toto rozhodnutí akceptovat, aniž bychom neohrozili průběh extraligy, která je pro nás po nedokončené minulé sezoně samozřejmě prioritou. Náhlou změnu předem nastaveného herního systému ze strany CEV navíc nevnímáme jako fér,“ komentuje generální manažer Robert Mifka.

Dynamo Moskva zůstalo v karanténě do 16. listopadu, tedy i v původním termínu konání svého domácího utkání. Jihostroj tak počítal s tím, že se ruský tým dle herního rozpisu předem určeného losem alespoň stihne dostavit 19. listopadu do Českých Budějovic, kde se už dlouho dopředu začal připravovat atraktivní zápas. „S ohledem na nešťastnou situaci Dynama jsme si nechtěli vítězství prvního zápasu připsat jeho kontumací a navrhli jsme z našeho pohledu sportovní řešení – kdo vyhraje druhý zápas v Českých Budějovicích, postupuje do osmifinále poháru,“ vysvětluje Mifka.

Moskevský tým však nejprve odmítal do České republiky vycestovat kvůli obavám o své zdraví a žádal o odehrání utkání ve svém domácím prostředí, kde by se v jednom či dvou zápasech rozhodlo o postupujícím. 

„To pro nás nepřicházelo v úvahu. Nebyl žádný důvod, abychom se v situaci, kdy problém není na naší straně, dobrovolně připravili o výhodu domácího prostředí. Navíc když vše bylo dopředu naplánované, získali jsme od ministerstva zdravotnictví výjimku pro pořádání zápasu a byli schopni zorganizovat i pobyt našich soupeřů za dodržení těch nejpřísnějších hygienicko-protiepidemických podmínek,“ říká Robert Mifka. Organizace CEV sice pořadatelství druhého utkání na palubovce Jihostroje potvrdila, avšak ruská strana stále trvala na přesunu zápasu v Moskvě na pozdější termín.

„Náš návrh řešení situace byl zcela v duchu fair-play. I zástupci Dynama původně nabízeli variantu jediného zápasu o vše, nicméně jakmile přišlo na to, že by se toto utkání mělo odehrát u nás, začali trvat na tom, abychom přijeli hrát do Moskvy v náhradním termínu,“ nechápe Mifka.

Evropská volejbalová konfederace nakonec stanovila náhradní termín moskevského zápasu pevně na 25. listopadu. Na datum, který nebyl během předchozích jednání vůbec zmíněn.

„Velmi mě to mrzí, ale na toto direktivní rozhodnutí jsme nemohli přistoupit a z Poháru CEV jsme byli nuceni se odhlásit. Právě se opět rozjíždí extraliga, kde nejenže musíme dohnat manko pěti utkání, ale v souvislosti s finančně nákladným PCR testováním bychom v případě dalšího překládání zápasů – z důvodu našeho neplánovaného výletu do Moskvy – dostali do problémů nejen nás, ale i další extraligové kluby. V neposlední řadě, v případě, že by byl stav utkání nerozhodný, bychom případný rozhodující zlatý set museli odehrát na palubovce soupeře a tato výhoda měla podle vylosovaného rozpisu zůstat nám,“ objasňuje Robert Mifka úskalí v řešení nastalé situace.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto VK Jihostroj

Štítky Jihostroj, CEV, volejbal, Moskva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.