Počasí dnes18 °C, zítra23 °C
Sobota 27. dubna 2024  |  Svátek má Jaroslav

Celkem 16 českobudějovických veslařů jede na mistrovství světa

Veslaři s handicapem jsou v plné přípravě na světovou vrcholnou soutěž v roce 2024 v halovém veslování na trenažérech v Praze. Český veslařský svaz také provedl národní zdravotní klasifikaci, neboť sportovci jsou rozděleni do kategorií dle svého typu a stupně handicapu. Někteří absolvovali i klasifikaci a prohlídky u mezinárodní komise lékařů v Praze. Všichni veslaři se zúčastnili nominačních závodů v Hostivicích, Roudnici nad Labem a posledního v Praze.

Tohoto posledního, III. kola Poháru ČR v jízdě na veslařském trenažéru v Praze dne 3.2.2024, se zúčastnili veslaři z 1.Centra zdravotně postižených JČ, z.s. na Vltavském nábřeží v Českých Budějovicích. V kategorii s nejtěžším postižením PR1 (veslují pouze rukama) zvítězil Mykola Tsvihun časem 10:00,7 a Matěj Havel skončil na třetím místě v čase 16:37,3. V kat. PR2 dojel první za 09:27,1 Richard Sova. Roman Janků ve své kat. PR3-th tělesně postižení zvládl zajet a vyhrát krásným časem 07:14,3, Martin Tomka rovněž jel výborný čas za 07:38,9 a skončil na 2.místě, za ním, na 3.místě skončil Aleš Jelínek časem 08:25,6.

V kategorii zrakově postižených PR3-zh byl z našich veslařů Michal Rokůsek na 3.místě, když trať na 2000 m pokořil v čase 08:03,7 a za ním dojel Josef Camfrla v čase 08:52,7 a skončil na 4.místě. V ženách skončila první mezi zrakově postiženými Pavla Novotná časem 08:58,7 a překonala čs.rekord a Alena Nováková v kategorii s intelektuálním handicapem vystoupila na stupně vítězů na příčku nejvyšší za čas 09:37,8. Veslaři také obsadili kategorii s intelektuálním handicapem u mužů PR3-ih. Zde obsadil Štěpán Chonka 2.místo časem 08:18,5. Adam Šohájek skončil na 4.místě časem 08:41,6 a Zdeněk Pletzer na pátém časem 08:50,6.

A příprava veslařů s handicapem na MS vrcholí

Dále se 16 veslařů dlouhodobě a intenzivně připravuje na MMČR, ME a MS do O2 universum haly v Praze 23. - 24.2.2024, kde se pojede v pátek závod na 2000 m a v sobotu na 500 m. Český veslařský svaz očekává 1500 účastníků ze 60 států.