Počasí dnes14 °C, zítra21 °C
Pátek 3. května 2024  |  Svátek má Alexej

Druhý ročník půlmaratonu vyhrál Etiopan Tola

České Budějovice mají za sebou největší běžecký svátek roku. Včera večer totiž obulo běžecké boty přes tři a půl tisíce závodníků. Na startu se připravovali téměř šedesát minut předem a přesně v sedm hodin vystartovali od českobudějovické radnice za tónů Smetanovy Vltavy.

Neobyčejná atmosféra se rozprostírala přes celé město, jelikož v centru a nejbližších ulicích nebylo slyšet jediného auta, kromě doprovodného vozidla měřícího čas.

Běžci ze všech možných koutů světa, ale i Budějčáci, se vydali na trať dlouhou 21,0975 kilometru, aby překonali své možnosti nebo si zaběhli jen tak pro radost druhý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice.

Závod ovládli běžci z Afriky, konkrétně z Keni a Etiopie. České startovní pole reprezentovali mimo jiné Jan Kreisinger, Ivana Sekyrová, Petr Pechek a jihočeský lékař z Etiopie Muguleta Serbessa.

Celkovou první příčku obsadil Tamirat Tola z Etiopie v čase 1 hodina 2 minuty a 4 sekundy, který je jeho osobním rekordem, domácí Jan Kreisinger doběhl jako první Čech (1:08:58).

Mezi ženami byla nejrychlejší Hurtesa Kedija s cílovým časem 1:12:12 a celkovým umístěním na dvanácté pozici. Čas Ivany Sekyrové byl 1:19:14 a stačil na deváté místo v ženské kategorii, celkově pak obsadila 27. příčku.

Kromě klasického 1/2Maratonu se běžel ještě štafetový běh, do kterého se zapojilo 32 štafetových týmů, a běh 2RUN, jehož se zúčastnilo 42 dvojic.