Po změně vyhlášky o odpadech výrazně ubylo také v Jihočeském kraji krádeží kovů. Shodují se na tom zástupci měst i policie. Pracovníci výkupen uvedli, že mají o něco méně zákazníků než před loňským 1. březnem, kdy pro ně začal platit zákaz plateb v hotovosti. Důvodem je ale hlavně nižší výkupní cena kovošrotu. Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázané platby v hotovosti v jihočeských sběrnách nezjistila.
Bezhotovostní platby za výkup kovů od lidí zavedlo ministerstvo životního prostředí od 1. března loňského roku. Vyhláška má zamezit obchodování s kradeným kovem. Když inspektoři České inspekce životního prostředí v polovině března roku 2014 zkontrolovali 200 sběren v zemi, zjistili, že každá druhá porušila zákon.
V letošním prvním čtvrtletí ve sběrnách kovů v jižních Čechách a v sousední Vysočině provedla ČOI celkem 12 kontrol. Ani v jednom případě inspektoři nezjistili platby v hotovosti. Inspektoři při kontrolách vystupují jako běžní zákazníci přinášející materiál na výkup. Svoji totožnost odhalí až po jeho zvážení a provedení platby.
Podle Karla Kroniky ze společnosti Fast Kovošrot měla vyhláška jednoznačně pozitivní vliv, s železem z krádeží se již nesetkávají. Totéž si myslí i Petr Burda z firmy Al-Metal. Pokles počtu zákazníků byl podle něj nejprve zásadní. Posléze se ale jejich počet ustálil. Nyní tu mají zhruba o polovinu méně zákazníků, než bývalo v tuto dobu obvyklé. „Za to ale mohou nízké ceny železa, které jsou až o 300 procent nižší, než bylo zvykem,“ uvedl majitel firmy Petr Burda. Lidé, kteří mohou, podle něj s výkupem železa čekají, než se jeho cena zvedne.
Méně krádeží kovů je i ve statistikách policistů. „Za poslední měsíce si nepamatuji na ukradený kovový předmět, například víko od kanálu,“ uvedl tiskový mluvčí Městské policie v Českých Budějovicích David Štýfal. Stejná je podle mluvčí radnice Kristyny Barchini také situace v Písku. „V Písku skutečně evidujeme nižší počty krádeží například vík od kanálů, dopravních značek, svodidel,“ uvedla Barchini. „Pokles je markantní. Počet takových krádeží je v Táboře minimální,“ uvedl rovněž tajemník Městského úřadu v Táboře Lubomír Šrámek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Možná by nebylo až tak špatné, kdyby ten kdo smolí článek, uměl alespoň trochu česky. Už nadpis je pitomost, zákazníkem je v češtině myšlen ten, kdo něco nakupuje, takže nikoli Zoltán Fekete s víkem od kanálu, to je milý redaktůrku prodávající. Zákazníkem je ta sběrna co to od něj nakoupí. Pokud by sběrna dále věc prodala byla by samozřejmě prodávajícím a dotyčný co si dekl od kanálu kupuje by byl zákazník. Takže kdopak to drásal na papír nebo spíš do PC? Žák zvláštní (dnes praktické) školy? Ani základní gramotnost v počtech by pisálkovi neuškodila. "nízké ceny železa, které jsou až o 300 procent nižší, než bylo zvykem" Takže milý intelektem asi nepolíbený pisálku, pokud je cena se kterou to srovnáváte třeba 10,-Kč pak je to milý IQ prostý tlachale 100%. Takže pokud je dnes cena o "300% nižší" znamená to, že že by ten kdo to železo přinese, by zaplatil ještě 20,-Kč za každé kilo, které mu ve sběrně vezmou. Což i individuum ducha mdlého, tedy novinář, jistě nazná, je blbost. Ono jestliže klesne cena na 1/3 tak to není o 300%, ale o cca 66% ve zmíněném příkladu na 3,30Kč. Prostě žvanit můžete o politice, "lidských právech", evropských hodnotách a podobných kravinách, ale jak jde o matematiku, držte se hóódně daleko a modlete se, aby vás z redakce nevykopli, neměl byste ani na pokladní v marketu