Počasí dnes17 °C, zítra17 °C
Čtvrtek 9. května 2024  |  Svátek má Ctibor
Bez reklam

Firmy tíží nedostatek kvalifikovaných pracovníků, říká hejtman Jiří Zimola

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je jedním z nejpalčivějších problémů, který v současnosti trápí jihočeské strojírenské podniky prakticky bez výjimky. Personální krize v kovoprůmyslu se již projevuje v takovém rozsahu, že přímo ohrožuje realizaci nových zakázek a další rozvoj firem. Po své úterní návštěvě českobudějovické společností Kern-Liebers CR to konstatoval jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Jedinou cestou z této krize je podle hejtmana společný postup škol, kraje, státu, odborů a zaměstnavatelů, který bude motivovat mladé lidi a často i jejich rodiče k zájmu o technické obory už na základních školách. „Představy rodičů o tom, jaký by jejich dítě mělo absolvovat učební obor a jaké najde uplatnění na trhu práce, jsou často velmi zkreslené. Moderní provozy dnes nabízejí práci v čistém prostředí za nadprůměrné mzdy s řadou zaměstnaneckých výhod,“ řekl Zimola a připomněl, že nutností je také změna způsobu financování systému regionálního školství.

Jedním z příkladů perspektivní firmy je společnost Kern-Liebers CR, jejíž vedení úzce spolupracuje s OS KOVO, pravidelně zde rostou mzdy zaměstnanců, naposled v červenci o 3,2 procenta, průměrná měsíční mzda v dělnických profesích dosahuje 25 tisíc korun, zaměstnanci mají pět týdnů dovolené, pobírají 13. a 14. mzdu, mají 37,5 hodinovou týdenní pracovní dobu ve všech směnných provozech, příspěvek na závodní stravování ve vlastní jídelně, dynamicky odstupňované odměny při odchodu do důchodu, příspěvek na penzijní připojištění, odměnu za odpracování plného fondu pracovní doby v každém měsíci, u řady profesí mají flexibilní pracovní dobu a jiné výhody. Firmě přesto chybí lidé.

„Chybí nám obráběči, nástrojaři, lisaři, zámečníci, seřizovači, elektromechanici, technologové i strojní inženýři. Pokud tyto profese nenajdeme a nedokážeme tento problém rychle vyřešit, ať již s pomocí státu, kraje, nebo sami, reálně nám hrozí, že budeme muset některé zakázky muset odmítat a nebudeme moci investovat do nových technologií tak, jak plánujeme. Máme peníze na investice, máme zakázkové portfolio, ale nemáme lidi,“ zdůraznil jednatel Kern-Liebers CR Jaroslav Kopp.

Úplně stejná situace je i v dalších šedesáti jihočeských strojírenských podnicích, kde působí Odborový svaz KOVO. „V kovoprůmyslu dnes neexistuje firma, která by tento problém neměla.  Navíc už chybí i lidé méně kvalifikovaní, což bude bohužel možné řešit snad jen importem středně kvalifikovaných pracovníků ze sousedních zemí. Jinak bude hrozit, že někteří zaměstnavatelé budou zvažovat přesun své výroby jinam,“ poznamenal v této souvislosti jihočeský zmocněnec OS KOVO Jan Švec.

Poznamenal, že technické vzdělávání je proto také hlavním tématem pravidelných schůzek krajské tripartity, jejíž význam znovu roste a která po letech stagnace začala pod vedením Jihočeského kraje znovu účinně fungovat.

Jedním z výsledků spolupráce kraje se zaměstnavateli, Jihočeskou hospodářskou komorou a Odborovým svazem KOVO, je například společný projekt „Kariéra s budoucností“, jehož cílem je právě zatraktivnění studia na technických učilištích a středních školách, lepší informovanost žáků základních škol o technických oborech a zvýšení motivace ke studiu na technických školách.

Autoři

Štítky Jiří Zimola, mzda, pracovní doba, Jan Švec, Jihočeská hospodářská komora, Odborový svaz KOVO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Frodo kocour

"Jedinou cestou z této krize je podle hejtmana společný postup škol, kraje, státu, odborů a zaměstnavatelů," Nějak mi přijde že právě stát a potažmo i kraj a možná i další jmenovaní to podělali a teď čumí jak vykoplej krtek. Nebyl to náhodou stát, kdo protlačil že každý ohrndíra musí mít maturu a 60% lidí jse na VŠ? To že intelekt lidí se nezměnil je celkem jasné, takže aby se vyhovělo, snížily se požadavky, vznikly obory které jsou nepotřebné zcela, nebo z velké části. K čemu je v reálu třeba taková religionistika? Genderová studia, nebo třeba politická geografie? Co absolvent může nakonec dělat? Sedí kdesi v kanclu, vedle postarší paní s "ekonomkou" a neumí ani polovinu co ona. Ovšem proč by šel na nějakou školu "kde se dělá", tedy třeba technický obor, když může prostě ken mlátit hubou, třeba v neziskovce (obvykle placené z peněz státu) a tak ten který by dřív šel na průmku, nebo do učení, jde dnes na VŠ obor který je zcela zbytný (třeba na novinářeú a lidé s kvalifikací opravdu potřebnou pak chybí.

Středa, 24. srpna 2016, 20:37Odpovědět

Firmy tíží nedostatek kvalifikovaných pracovníků, říká hejtman Jiří Zimola  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.