V prvním týdnu roku 2017 v Jihočeském kraji opět stoupl počet nahlášených onemocnění akutními respiračními infekcemi (ARI). Ve srovnání s posledním týdnem loňského roku vzrostl o 19 procent na 1440 případů na sto tisíc obyvatel. Výrazně vzrostl i počet chřipce podobných onemocnění (ILI) o plných 115 procent na 110 případů na sto tisíc obyvatel.
„Ve srovnání s předchozím posledním týdnem loňského roku jsme v tomto týdnu zaznamenali nárůst počtu akutních respiračních infekcí o 19,1 procenta. Relativní výskyt, tedy výskyt onemocnění na sto tisíc obyvatel regionu, je v Jihočeském kraji momentálně 1440 osob na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost registrujeme v okresech Český Krumlov, Prachatice, České Budějovice a Tábor, nižší výskyt než je průměr kraje evidujeme na Jindřichohradecku Strakonicku a Písecku. Výrazně ale v týdnu stoupl počet chřipce podobných onemocnění na 110 případů na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s minulým týdnem je to o 115 procent více,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
„V populaci koluje chřipkový virus chřipky typu A. Momentální situaci v kraji hodnotíme jako období plošného šíření chřipkových a akutních respiračních onemocnění, přičemž v našem kraji stojíme těsně pod epidemickým prahem, celoplošně v rámci celé České republiky již byl práh epidemického výskytu překročen,“ doplňuje ředitelka epidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.
Za hranici celoplošného epidemického výskytu ARI/ILI je považováno 1500 případů na sto tisíc obyvatel. Tato hranice byla v uplynulém týdnu celoplošně dosažena, v rámci České republiky registrují hygienici 1528 případů na sto tisíc obyvatel, nemocnost v rámci celé ČR v mezitýdenním srovnání vzrostla o téměř 49 procent. Nejvíce na Moravě.
„Co se týče chřipky v Česku, cirkulujícím kmenem je virus A/H3N2, který je pokryt očkováním, ve vakcinaci už se ale vzhledem k dynamice tvorby protilátek nepokračuje. V každém případě doporučujeme, i vzhledem k současným nízkým teplotám, aby se lidé dobře oblékali, nejlépe ve více tenčích vrstvách, včetně pokrývky hlavy, rukou i obličeje. To platí především pro seniory a děti. Je třeba vyhýbat se místům s velkou koncentrací obyvatel, k šíření přispívají třeba i předimenzované dopravní prostředky. Důležitým preventivním opatřením je mytí rukou a dodržování základních zásad osobní hygieny, větrání místností a přísun vitamínů,“ dodala Kotrbová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.