Dotazníkové šetření iniciativy Vím, co jím a piju, na které odpovědělo 4 710 žáků z Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, ukázalo, že téměř polovina dětí z Jihočeského kraje tráví u počítače, tabletu nebo televize 2 hodiny a více. Navíc žádný pohybově zaměřený kroužek nenavštěvují ve škole téměř dvě třetiny jihočeských školáků, mimo školu je to pak 30 %. Iniciativa Vím, co jím a piju v rámci projektu Fandíme zdraví přímo na školách pomáhá žákům se zlepšením jejich životního stylu. V letošním projektu jich navštívila 16.
To, že se děti pohybují méně, než tomu bylo u předchozí generace, je fakt. Důvody jsou přitom zřejmé. „Ubývají plochy pro spontánní a bezpečný pohyb, rodiče se bojí o bezpečnost dětí a nemají čas se s nimi hýbat, pohybové kroužky jsou často drahé a počítač nikoho k aktivnímu pohybu nepřivede,“ vyjmenovává příčiny Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. „Již Jan Amos Komenský říkal, že nejlepší je názorné vyučování. Proto jsme připravili pro žáky tzv. pyramidu pohybu. Ta nám pomáhá vysvětlit, jak si nastavit pohybový režim a umožňuje žákům kontrolovat si, jak na tom s pohybem jsou,“ zdůrazňuje Jan Tupý, garant projektu Fandíme zdraví pro oblast pohybu.
Pohyb je jen jednou částí rovnice, ve které tvoří druhou stranu jídelníček. „Výživu dětí je důležité přizpůsobit nejen z pohledu spotřeby energie, ale také potřebných živin. Jídelníček atleta, u kterého je kladen důraz na štíhlost, bude jiný než u hokejisty zaměřeného na získání svalové hmoty a sílu. Co mají ale sporty společné je fakt, že je nutné upravit jídelníček před, během a po výkonu a že vyšší energetický výdej vyžaduje zvýšený příjem tekutin,“ vysvětluje odborná garanta iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.
Projekt Fandíme zdraví probíhal pod záštitou iniciativy Vím, co jím a piju na 7 jihočeských školách. Z více než 2400 odpovědí vyplynulo, že 68 % jihočeských dětí se zajímá o to, jak jíst zdravě (ve srovnání s ostatními kraji nejméně). I když sladkosti mají 1 a vícekrát denně v rámci srovnání s ostatními kraji nejméně, stále to je 46 %, ovoce pravidelně alespoň jednou denně do jídelníčku zařadí jen necelá polovina a zeleninu jen čtvrtina z nich. Zdraví dítěte není ovšem jen ve vyváženém jídelníčku, ale také v pravidelném pohybu. Čas, který by děti měly trávit pohybem, prosedí u digitálních zařízení. Situace je přitom ještě horší o víkendu, kdy se dle vlastního hodnocení žáci hýbou ještě méně, než ve všední dny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.