Českobudějovickým vědcům z Biologického centra Akademie věd ČR se podařilo izolovat a popsat jeden z nových sladkovodních virů, který má podle nich napadat vodní mikroorganismy. Jde o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Podle vědců má významnou roli v ekosystému, protože reguluje rozvoj vodního květu a řas. Objevit se ho podařilo v nádrži Římov.
Římovskou nádrž jihočeští hydrobiologové pravidelně monitorují už pět dekád. Díky tomu patří k nejprozkoumanějším sladkovodním nádržím v Evropě. Během jednoho z dalších zkoumání letos v létě vědci objevili nový virus, který pojmenovali Budvirus. „Budvirus je vůbec první popsaný virus, který infikuje skrytěnky rodu Rhodomonas, což jsou jedny z nejběžnějších řas ve fytoplanktonu. Dá se předpokládat, že je zástupcem globálně rozšířené skupiny virů v sladkovodních ekosystémech a že se vyskytuje po celém světě,“ upřesňuje členka týmu Helena Henriques Vieira.
Budvirus má tvar pravidelného dvacetistěnu o průměru 200 nanometrů a je tedy zhruba desetkrát větší, než je obvyklá velikost virů. Virus hydrobiologové zkoumali podle nejnovější analýzy takzvané environmentální DNA. „Funguje to tak, že ze vzorku vody extrahujeme veškerý genetický materiál, který se tam nachází, analyzujeme ho pomocí vysoce výkonných metod sekvenování DNA, a podle toho dokážeme vystopovat, jaké druhy organismů se ve vodě vyskytovaly. To nám poskytne vodítka k nalezení nových virů či bakterií,“ vysvětluje Rohit Ghai, vedoucí laboratoře mikrobiální ekologie a evoluce na Biologickém centru AV ČR.
Objev českobudějovických vědců má díky tomu, že se geneticky příbuzné viry vyskytují i v dalších jezerech v Evropě a na jiných kontinentech, celosvětový význam. „Je důležité důkladně poznat tyto hráče ekosystému a odhalit jejich vzájemné vztahy. Když nastanou ve vodě nepředvídané změny, budeme vědět, co se přihodilo," dodala Rohit Ghai.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.