V Biologickém centru Akademie věd České republiky se sešlo 130 převážně českých a slovenských virologů k virologické konferenci, která měla za úkol dodat odborníkům na toto téma ucelený přehled o výzkumu v Čechách a na Slovensku.
Konference měla široký záběr, a tak se na ní setkali vědci věnující se základnímu výzkumu virů, kliničtí virologové, odborníci z lékařských fakult i zástupci Státního zdravotnického centra. Mezi hlavní řečníky patřila expertka na molekulární biologii chřipky Debby Van Riel z Erasmovy univerzity v Rotterdamu nebo Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC v Brně, který se zabývá strukturou virů.
Konference má své kořeny v minulosti. Na podobný formát byli vědci zvyklí z minulého století. „Ve druhé polovině minulého století se Československé virologické konference konaly pravidelně a my chceme na tuto tradici přerušenou rozpadem Československa navázat a znovu ji obnovit. Chtěli bychom ji věnovat legendě československé virologie Dimitriji Slonimovi, který nás opustil na začátku letošního roku ve věku 91 let,“ řekl jeden z organizátorů konference, Libor Grubhoffer.
Dalším hlavním organizátorem byl virolog Daniel Růžek, který loni se svým týmem objevil látky se slibným antivirovým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru Zika. Kromě těchto témat na konferenci zazněly otázky týkající se HIV, herpesvirů, hepatitidy, chřipkových virech, hantavirech a dalších. Celkem mohli účastníci vyslechnout dvě plenární přednášky, dvacet příspěvků a zhlédnout šedesát plakátových prezentací.
„Ačkoli jednotlivé viry se velmi liší a jsou od sebe vzdálené daleko více než například člověk a kvasinka, metodologie výzkumu je velmi příbuzná. Navíc viry používají poměrně podobné strategie při patogenezi. Účastníci konference se tak mohou navzájem velmi obohatit o aktuální poznatky a navázat nové spolupráce,“ prozradil jeden ze smyslů konference další organizátor, Jiří Černý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.