Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Politikaření je věčné

Dostala se mi do ruky zajímavá knížka Jiřího Chvojky z roku 1998 „Čestní občané města Českých Budějovic“. Je v ní přehled známých i méně známých osob, které získaly čestné občanství našeho města. Překvapilo mne, že v poměrně nedávné historii obdržela vyznamenaná osoba s čestným občanstvím i místní volební právo. Z dnešního pohledu se jedná možná o úsměvnou zajímavost. V minulosti ale tato skutečnost pomáhala vyhrát volby.

Ne všichni občané si byli v období přelomu devatenáctého a dvacátého století rovni. Váha hlasů měšťanů se totiž odvíjela od velikosti placení daní. Jinak řečeno hlas bohatého člověka, který platil velké daně, byl více preferován, než hlas chudšího občana. Budějovice byly tehdy z pohledu voleb rozděleny do tří kategorií. V první kategorii s nejvyšší váhou hlasu, bylo přibližně 400 nejbohatších měšťanů. To není mnoho.

Co se tedy v roce 1902 stalo? Blížily se městské volby a starostou Budějovic by se rád stal Josef Taschek. Byl německé národnosti a německá rada města musela čelit vzmáhající se české komunitě. Hlasování se blížilo. Zasedala rada města a přemýšlela, co s tím. Každý totiž nerad prohrává. Přišel spásný nápad, jak udržet německé vedení města. Zachránit situaci by mohlo jmenování dostatečného množství spřízněných čestných občanů. A tak se stalo. Samozřejmě, že si toho hned všiml český tisk a toto řešení nezůstalo bez odezvy. Nechme nyní promluvit dobový Pondělník Jihočeských listů z 27. ledna 1902: „Píšeme na pranýř hanby opět jeden mizerný skutek Taschovy kohorty, jemuž sotva kde nalezlo by se rovného: Obecní zastupitelstvo českobudějovické, aby pojistilo si dostatečný počet hlasů k nastávajícím volbám obecním, jmenovalo 26 nových čestných občanů a 96 odvislým lidem udělilo měšťanské právo“. Článek poté pokračuje: „Čestné občanství uděluje se jak známo jen osobám, které získaly zvlášť vynikajících zásluh o město. Jakých ale zásluh získal si o naše město kterýchkoliv z poslanců výše uvedených? Málokterý z nových čestných občanů vůbec kdy byl v Českých Budějovicích.“

Taktika to byla úspěšná – Josef Tashek vyhrál volby a stal se starostou. No a když se něco osvědčí, proč podobný trik nepoužít i v roce 1906? V Budivojovi ze 4. prosince 1906 můžeme číst: „Dalť ve schůzi konané dne 23. listopadu a lišácky utajené, navoliti zas neméně nežli čtyřiadvacet čestných občanů.“ Budivoj nešel pro tvrdé slovo daleko a text pokračuje: „Neznamenají proto tito čestní občané nežli dvacet čtyři kusy Taschkova hlasovacího dobytka?“

Možná pro úplnost jen doplním, že Josef Taschek byl starostou Českých Budějovic dlouhých patnáct let a rezignoval na svoji funkci až 30. října 1918.

Závěrem děkujeme Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích za možnost reprodukovat fotografii portrétu bývalého starosty města Josefa Taschka.     

Autoři | Foto Redakce, Milan Binder

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, České Budějovice, Josef Taschek, volby, Jiří Chvojka, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Politikaření je věčné  |  Českobudějovicko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.