Kvůli úhradě poplatku na vynětí pozemků z půdního fondu navýšil kraj částku určenou na stavbu silničního obchvatu Strážkovic o 23 milionů korun. Cena stavby tak vyjde na 169,2 milionu. Obchvat se bude stavět 16 měsíců a urychlí spojení mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady.
„Na stavbu obchvatu jsme dostali dotaci z IROPu ve výši 64 milionů korun. Z těchto prostředků budou například hrazeny stavební práce na vlastním obchvatu, přeložení sítí či stavební dozor. Zbývajících 105,2 milionu uhradíme z rozpočtu kraje. Peníze budou použity na ostatní práce na obchvatu, stavební úpravy komunikace na strážkovické návsi, zpracování projektové dokumentace nebo již zmíněné vynětí pozemků z půdního fondu,“ potvrdil rozhodnutí jihočeského zastupitelstva potvrdil náměstek hejtmana pro ekonomiku a finance Tomáš Hajdušek (ODS).
Obchvat bude dlouhý 2,1 kilometru, jezdit se po něm bude od listopadu 2022. Staví se na dvě etapy, nejdřív samotný obchvat, potom přijdou na řadu úpravy dvou silnic druhé třídy na návsi obce.
Stavbu má na starosti společnost Eurovia CS. Obchvat povede nezastavěným územím. Silnice bude mít dva jízdní pruhy široké tři metry. V části bude i další pruh, který umožní bezpečně předjíždět v kopci. Práce začaly v polovině března, zatím na volných plochách polí či luk.
Obchvat se bude stavět 16 měsíců, další tři měsíce potrvají úpravy silnic II/155 a II/156 přímo na návsi. Součástí bude kruhový objezd, kde se ze směru od Římova na Trocnov zkříží silnice mezi Budějovicemi a Novými Hrady se silnicí Třeboň - Římov - Krumlov.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.