Nová éra Domu umění: Kristýna Hájková chce tematické výstavy i dokončení rekonstrukce

Českobudějovická galerie architektury a současného umění sídlící v Domě umění má od 1. října novou kurátorku. Stala se jí Kristýna Hájková. Budoucí výstavy chce rozdělit do tematických okruhů a provázat je s kandidaturou na EHMK. Zároveň věří, že se jí podaří galerii dovést k úspěšnému dokončení rekonstrukce, jejíž odložení bylo důvodem pro dramatický odchod jejího předchůdce.

„V rámci vedení Galerie současného umění a architektury budu usilovat o navázání na mezinárodní věhlas a nadčasově uznávaný výstavní program, který tady Michal Škoda tvořil. Výstavy se budou i nadále věnovat současnému umění a architektuře a prezentovat české i zahraniční tvůrce,“ popsala své plány na tiskové konferenci Kristýna Hájková.

Doplnila také, že výstavní program bude pod jejím vedením rozdělen do ucelených tematických cyklů. „Plánuji realizovat čtyři až pět výstav ročně. Budou kombinovat práce českých a zahraničních žijících umělců a architektů,“ přiblížila program nová kurátorka s tím, že v roce 2026 se program zaměří na veřejný prostor. Výstavy budou i nadále doplněny o edukativní činnost pod vedením Šárky Kosové.

Nová kurátorka Galerie současného umění a architektury Kristýna Hájková a primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová. 

„V rámci svého působení v nadcházejících letech se v roce 2027 budu věnovat tématu, které je součástí mého vědeckého výzkumu, což je kolektivní paměť. Budu se zabývat tím, jak se společenská zkušenost promítá do architektonických forem a uměleckých děl a jak lze skrze umění aktivovat historickou zkušenost,“ dodala Hájková.

Rekonstrukce Domu umění je stále na stole

Hájková se stala novou kurátorkou budějovického Domu umění na základě výběrového řízení, které město vyhlásilo poté, co dlouholetý kurátor galerie Michal Škoda oznámil, že již ve své činnosti nebude dále pokračovat. Hlavním důvodem jeho odchodu bylo opětovné odložení dlouho slibované rekonstrukce Domu umění. Hájková proto uvedla, že právě její dokončení je dalším z cílů, které si pro své působení vytyčila.

Dům umění představil poslední výstavu. Kurátor Škoda končí

Výstavou Dům v Domě zakončil kurátor Michal Škoda svoji osmadvacetiletou kariéru v českobudějovickém Domě umění. Výstava, za kterou stojí Ateliér Malý Chmel, představuje několik návrhů architektů, kteří stojí mimo jiné za vítěznou podobou Domu...

„Situaci kolem rekonstrukce Domu umění jsem vnímala intenzivně a její dokončení bylo jedním z bodů, s nimiž jsem vstupovala do výběrového řízení. Zároveň jsem opravdu ráda za iniciativu, která na podporu Domu umění vznikla a ukázala, jaký zájem lidé v Budějovicích o moderní umění a architekturu mají,“ řekla kurátorka.

Primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS) pak doplnila, že město stále čeká na výsledky analýzy, která ukáže, jak do budoucna pracovat s budějovickými kulturními institucemi. Výsledky by měly být známé na konci října a budou předmětem listopadového zastupitelstva.

„Při rekonstrukci budeme vycházet z původního projektu. Naším záměrem je mít dole informační centrum, do kterého by lidé vcházeli přímo z náměstí, a určitě počítáme také s prostory pro galerii. Nadále také spolupracujeme s architektonickým studiem Malý Chmel, které dělalo původní návrh, takže i v tomto ohledu bude zachována kontinuita,“ sdělila primátorka.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dům umění, galerie, výstavy, současné umění, architektura, rekonstrukce, Kristýna Hájková

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.