Přednáškové sály a ubytovací kapacity pro frekventanty intenzivních studijně rekreačních pobytů z tuzemských i zahraničních univerzit vzniknou v budově Sloupové síně na krumlovském zámku. O co jde? O unikátní projekt Centrum studijních pobytů, jehož realizaci zahájil Národní památkový ústav.
„Cílem projektu je nejen stavební a památková obnova dlouho nevyužívaného a historicky zajímavého objektu bývalé Sloupové síně, ale zároveň atraktivní a funkční rehabilitace pro zcela nové využití - pro poznání, bádání a studium. Mimořádné hodnoty místa, památky UNESCO Český Krumlov, nesmějí být vnímány jen jako turistická atraktivita a podnikatelský potenciál, ale musí být i poznávány, studovány a musí být o ně pečováno,“ uvádí kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.
Ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec zmínil, že studijní a badatelský potenciál centra je chápán jako adekvátní a vhodná protiváha masového turistického ruchu. „Která navíc do Českého Krumlova může přilákat co nejširší spektrum studijních oborů, jež by mohly těžit z bohaté nabídky českokrumlovského regionu,“ dodává.
Finančně náročný projekt se může uskutečnit díky dotaci z Finančních mechanismů EHP 2009 - 2014 v prioritní ose Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví. Celkové náklady dosáhnou více než 32 milionů korun. „80 procent je hrazeno z uděleného grantu a 20 procent finančních prostředků ze státního rozpočtu,“ doplňuje Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Součástí projektu bude stavební a památková obnova, revitalizace interiérů a exteriérů objektu Sloupové síně, která tak bude zpřístupněna. Přínosů ale bude daleko více, ať už se jedná o nová pracovní místa, publicitu a tak dále.
Jaká budou témata Centra studijních pobytů? „Tematicky se centrum zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako na otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě,“ podotýká Pavel Slavko.
Za zmínku určitě stojí, že se na zrealizování projektu, který by měl být dokončen v dubnu příštího roku, budou podílet jak české univerzity, tak i zahraniční. Kromě nich se zapojí město Český Krumlov a Nadace barokního divadla.
„Díky partnerské spolupráci s norskou univerzitou se Centrum studijních pobytů stane prvním oficiálním středoevropským centrem pro studium rozvoje venkova. Prohloubí se také dosavadní již desetiletá spolupráce s prestižní kanadskou univerzitou Dalhousie v oblasti kulturních středoevropských studií. Naváže se na již proběhlé kurzy v zámecké knihovně, archivu, depozitářích či barokním divadle,“ zmiňuje mluvčí památkářů Jitka Skořepová.
Budovu Sloupové síně naleznete na prvním zámeckém nádvoří - nalevo od Červené brány.
V Českém Krumlově se toho letos chystá více. Novinkou bude od května zpřístupněná Kovárna na první zámeckém nádvoří. Turisté dokonce uvidí i práci samotného kováře. Turisty jistě potěší i Konírna na pátém nádvoří, která se veřejnosti otevře v druhé polovině sezóny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.