neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

V Podolsku platí zákaz koupání, důvodem je markantní zhoršení vody

U tábořiště Podolsko na Orlické vodní přehradě hygienici vyhlásili zákaz koupání. Platí až do odvolání. Na některých dalších pozorovaných místech v kraji hygienici evidují nárůsty ukazatelů výskytu sinic a chlorofoylu-a. Ze sledovaných přírodních koupališť v Jihočeském kraji mají naopak nejvhodnější vodu ke koupání pláže okolo Lipna nad Vltavou. Novinářům to sdělil Vratislav Heinige z jihočeské hygienické stanice.

„U veřejného tábořiště Podolsko na Orlické přehradě došlo k významnému zhoršení kvality vody od minulého týdne. Je tam vydáván dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání. Jde o markantní zhoršení, je tam riziko poškození zdraví," řekl Heinige. Dodal, že vydaný zákaz má fungovat jako varování pro veřejnost a není vymahatelný. Voda není vhodná ke koupání ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku. „Podepisují se tam dlouhodobé výkyvy jakosti vody z mikrobiologického hlediska," podotkl Heinige.

Ve vodě u nádrže Orlík - Radava se vyskytuje vyšší hodnota chlorofylu-a a vodní květ, ale nadále je vhodná ke koupání coby voda s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Osprchovat se čistou vodou radí hygienici po návštěvě rybníku Hejtman na Třeboňsku a pláži Horní Planá u Lipna nad Vltavou. Na obou místech je zhoršená jakost vody a vyšší výskyt chlorofylu-a a sinic.

Nejčistší voda je na plážích Černá v Pošumaví a Lipno nad Vltavou. Na obou místech má voda jen mírně zhoršené vlastnosti.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky rekreace, zdraví, koupaliště, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.