Písečtí policisté vyšetřují tragickou smrt jednadvacetiletého fotbalisty, který se v uzavřené místnosti otrávil oxidem uhelnatým. V souvislosti s tímto případem policie apeluje na všechny, kteří doma mají plynová topná zařízení s neuzavřenou spalovací komorou. Jde zejména o karmy na ohřev vody, starší typy plynových kotlů a přenosných plynových zařízení.
K tragédii došlo minulý týden ve středu na sídlišti Logry v Písku. Policie se v souvislosti s tímto případem obrací na veřejnost s upozorněním. Oxid uhelnatý je totiž tichý zabiják, který není cítit a nedráždí. Možné nebezpečí proto vzniká za situace, kdy funkčně není vyřešeno, aby plynové topidlo a odtahové zařízení neběželo současně.
„Vzhledem k tomu, že oxid uhelnatý je mírně lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Pokud není umožněno odvětrání nahromaděného CO z místnosti ven, postupně tento plyn zaplňuje místnost, ve které je spotřebič umístěn (s ohledem na množství vzduchu v místnosti). To má vážné důsledky na osoby, které se v tomto prostoru nacházejí,“ uvedl tiskový mluvčí policie Milan Bajcura.
Pokud jsou provozovaná plynová zařízení, která nemají vlastní ochranu proti tvorbě a monitorování úniku oxidu uhelnatého do okolí, pak je pro zajištění bezpečnosti své a svých nejbližších vhodné do okolí možného zdroje CO umístit příslušný detektor plynu. „Umístění, jako i následná výměna baterie, těchto detektorů se provede podle přiloženého návodu. Důležitá je i funkčnost čidla, která bývá u nejběžnějších zařízení v rozmezí 5 a 10 let. Lidé by neměli zapomínat na pravidelné kontroly a revize plynových spotřebičů a jejich spalinových cest každý rok,“ uvedla za hasiče Jana Neškodná.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.