Policisté z Prachatic přijali několik trestních oznámení ohledně podvodného jednání na sociálních sítích. Poškození lidé přicházejí o stovky až tisíce korun.
„Pachatel, který se podvodně vydává za přítele poškozeného, buď zfalšuje profil někoho z jeho přátel ze seznamu, nebo do některého z profilů nezákonně prolomí heslo. Následně pod různými legendami oklame poškozené. Často to bývá legenda o soutěži, ve které, aby uspěl, potřebuje hodně SMS kódů. Tímto od důvěřivé osoby, která si „přítele“ neprověří, obdrží telefonní číslo a následně i SMS s PIN kódy, které potřebuje k uplatnění m-platby,“ popsala tisková mluvčí policie Martina Joklová. Podvodník se následně odmlčí. Podvedení lidé takto přichází o stovky až tisíce korun.
Prachatičtí policisté doporučují větší obezřetnost na sociálních sítích. Lidé by si měli ověřit, s kým komunikují, obzvlášť v případě, když je někdo požádá o telefonní číslo. Je třeba si uvědomit, že lidé na internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.
„V žádném případě jakékoli kódy dalším osobám nesdělujte. V SMS zprávě vás na to upozorňuje sám mobilní operátor. Dále si SMS zprávy s kódy můžete nechat operátorem blokovat. Nedojde pak k žádnému vyúčtování a nebude nic strženo. Neznámý pachatel tak nebude mít možnost si nic zakoupit. V případě podezřelé komunikace kontaktujte policii,“ dodala mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.