středa 11. prosince 2019 Dana

Mladý cizinec má na kontě přes devadesát podvodů. Přišel si na skoro půl milionu korun

Rozsáhlou trestnou činnost se v těchto dnech podařilo odhalit strakonickým policistům. Hlavním aktérem podvodů přes internet byl čtyřiadvacetiletý cizinec, který měl okrást minimálně devadesát lidí a přijít si tak na téměř půl milionu korun.

Na podvodníka upozornil strakonické policisty jeden z podvedených mužů. „Poškozeného v květnu loňského roku zaujal na prodejním portálu Sbazar inzerát o prodeji kamery v hodnotě 5 900 korun. S prodejcem začal komunikovat přes uvedený email. Po zaslání požadované částky na bankovní účet přestal prodejce reagovat a žádná kamera mu dodána nebyla,“ uvedla policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Vyšetřováním začali policisté rozkrývat rozsáhlou trestnou činnost. Prozatím policisté vědí o devadesáti poškozených z celé České republiky, kteří si prostřednictvím inzerátu objednali elektroniku. „Dosud byla celková způsobená finanční škoda zjištěna okolo 470 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Během několika měsíců se kriminalistům podařilo dopadnou cizince z Ruska, který stál za všemi podvody. „Během vzájemné emailové komunikace se zákazníky se pachatel snažil na kupující působit důvěryhodně. Zasílal účtenky o zakoupení zboží se svým smyšleným jménem, dále zasílal kupujícím naskenovaný občanský a řidičský průkaz existujících lidí, který získal z dalšího podvodného jednání. K protiprávním jednáním používal několik mobilních telefonů a přes sto SIM karet různých operátorů. Získané finanční prostředky převáděl z bankovních účtů na virtuální měnu Bitcoin,“ upřesnila Nováková.

Na základě získaných informací čeká policisty zjišťování dalších podvodných jednání a poškozených osob. Jejich počet a způsobená škoda se podle policie s největší pravděpodobností ještě zvýší. V současné době jednání  čtyřyadvacetiletého cizince vyšetřují jako trestný čin podvodu.

„Kriminalisté doporučují všem, co s oblibou nakupují přes internetové inzertní portály, aby byli velmi obezřetní. Předem neposílali za zboží finanční hotovost a u inzerátů, ve kterých chybí identifikační údaje, jako je například telefonní číslo, a kupující uvádí pouze emailovou adresu, byli velmi opatrní,“ dodala mluvčí.

Foto pixabay.com

Štítky krimi, podvod, Strakonice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.