Státní veterinární správa (SVS) kvůli nárůstu ohnisek ptačí chřipky vyhlásila mimořádné opatření. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů se zakazuje chovat zvířata pod širým nebem. Na jihu Čech museli veterináři v pondělí utratit tisíc ptáků u Byňova na Českobudějovicku. Dalších 900 bude nutné utratit jen pár kilometrů odtud.
Státní veterinární správa (SVS) vyhlásila mimořádné opatření kvůli šíření ptačí chřipky H5N1. Ta může být potenciálně přenosná na člověka. Nařízení zakazuje chov drůbeže pod širým nebem s výjimkou běžců a holubů. Omezuje se také pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže.
„Všichni chovatelé drůbeže včetně chovatelů holubů a běžců budou muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům uvnitř hospodářské budovy či pod přístřeškem, který zabrání jeho kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Stejně tak budou muset chránit skladované krmivo, stelivo a vodu před kontaminací trusem volně žijících ptáků,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Lidé registrovaní v ústřední evidenci hospodářských zvířat, kteří nemají potřebné vnitřní objekty, musí tuto informaci nahlásit krajské veterinární správě. „Nařízení dále chovatelům ukládá omezení pohybu v hospodářstvích jen na osoby, jejichž účast je nezbytná pro zajištění řádné péče o chovanou drůbež,“ upřesnil Vorlíček.
„Státní veterinární správa apeluje na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali. Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Pondělí, 22. listopadu 2021, 14:55
Státní veterinární správa (SVS) potvrdila další ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech. Testy odhalily nákazu u dvou hejn chovných hus na rybníce Velebil u Nových Hradů na Českobudějovicku. Místo se nachází jen pár kilometrů od Byňovského rybníka. Tam...
„Spotřebitelé se nemusí obávat nakupovat drůbeží maso a vejce. Nikde na světě se dosud neprokázal přenos ptačí chřipky konzumací živočišných produktů. U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem, od chovu, přes jatka až na pulty obchodů. Doporučuji tedy všem spotřebitelům, aby dávali přednost tuzemským produktům,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
V České republice bylo od konce září pět ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Na jihu Čech to byl například rybník u Byňova, kde bylo nutné utratit stovky zvířat. Nákaza se objevila také u několika volně žijících vodních ptáků v různých částech republiky. Většinou šlo o vysoce patogenní variantu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.