úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Veterináři utratí dalších 900 hus. Nové ohnisko je poblíž chovu, kde likvidovali stovky ptáků

Státní veterinární správa (SVS) potvrdila další ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech. Testy odhalily nákazu u dvou hejn chovných hus na rybníce Velebil u Nových Hradů na Českobudějovicku. Místo se nachází jen pár kilometrů od Byňovského rybníka. Tam se ptačí chřipka objevila minulý týden, kvůli čemuž museli veterináři dnes utratit přibližně tisíc ptáků. Kromě hus to jsou také kachny.

Nákazu odhalilo prošetřování ochranného pásma okolo ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 na Byňovském rybníku. Nemoc se potvrdila u dvou hejn chovných hus na rybníce Velebil přibližně šest kilometrů od Nových Hradů. SVS již dříve informovala, že jde o vysoce patogenní virus, který je potenciálně přenosný na člověka.

„Obě hejna mají společný výběh k rybníku, každé hejno je v samostatné hale. Obě hejna dohromady čítají přibližně 900 hus. Husy v době odběru vzorků nevykazovaly klinické příznaky nákazy ani zvýšené úhyny. Obě hejna budou v souladu s platnou legislativou utracena a bezpečně zlikvidována,“ uvedl tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček

Veterináři dnes vybijí stovky ptáků v komerčním chovu hus u jihočeského Byňova, kde se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky. Z asi 700 hus tam uhynulo zhruba 70 ptáků. Jde o vysoce patogenní virus H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka....

Při prošetořvání ochranného pásma okolo Byňovského rybníka odebrali veterináři vzorky od 10 hejn. Tyto testy vyšly s negativním výsledkem. O dalších opatřeních bude SÚS informovat. 

Ohnisko na Byňovském rybníce není letos na jihu Čech prvním. V polovině listopadu se potvrdila ptačí chřipka v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

V Evropě je nyní ohnisek ptačí chřipky čím dál více. Týká se to volně žijících ptáků i chovných. Nebezpečí se zvyšuje i kvůli aktuální migraci zvířat. „Na rozdíl od začátku roku 2021, kdy byl potvrzován zejména subtyp H5N8, je nyní dominantním cirkulujícím subtypem v Evropě subtyp H5N1, který může být nebezpečný i pro člověka,“ dodal mluvčí. 

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky byňov, ptačí chřipka, nové hrady, nákaza, státní veterinární správa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.