Důl u Budějovic skrývá chodby dlouhé šest kilometrů. Kraj je chce zpřístupnit

Jihočeský kraj plánuje zpřístupnění přírodní památku Orty. Místo vzniklo v druhé polovině 19. století a dnes důl tvoří chodby dlouhé zhruba šest kilometrů. Ty by měly být v budoucnu osvětlné a mimo jiné přístupné vozíčkářům.

Orty jsou bývalý kaolínový důl a také přírodní památka. Nachází se v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Obce, Správa jeskyní České republiky, Regionální rozvojová agentura jižních Čech a Jihočeský kraj chtějí, aby se místo zpřístupnulo veřejnosit jako turistický a vzdělávací areál.

„Jihočeský kraj není jen Hluboká a Krumlov. U nás existuje množství památek, které si zaslouží pozornost. V případě Ortů i záchranu,“ řekl náměstek hejtmana František Talíř (KDU-ČSL).

„Věřím, že když se na náměstí v Českých Budějovicích zeptáte 10 lidí, co to jsou Orty, tak bude devět z nich kroutit hlavou. Stejně tak když se zeptáte, kde se v okolí města těžil kaolín. A přitom plocha dolu je zhruba 12 hektarů, což není tak úplně málo,“ uvedl Talíř.

Chodby jsou vysoké pět metrů 

Areál vznikl v druhé polovině 19. století a inicioval ho Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth. Ta ve Vídni a později v Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle.

„Surovinou byl právě kaolín dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů. Svým významem překračuje měřítko regionu a lze konstatovat, že na území České republiky nemá obdoby,“ popsal mluvčí Jihočeského kraje David Hocke

Důl je dlouhý šest kilometrů a tvoří ho chodby široké zhruba jeden a půl metru a vysoké v průměru pět metrů. „V plánu je zpřístupnění důlního díla Orty návštěvníkům včetně vozíčkářů, budova se zázemím, cesty pro pěší anebo třeba parkoviště. Samozřejmostí bude osvětlení podzemních prostor. Součástí projektu je i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky,“ zmínil Talíř.

Investorem má být právě kraj, zapojené obce bezplatně zapůjčí pozemky. Správa jeskyní České republiky bude mít na starosti odbornou pomoc při přípravě projektu a po dokončení převezme od Jihočeského kraje provoz. 

„Jsme teprve na začátku celého procesu. Přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů. Stejné je to i s časovým rámcem projektu. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí,“ uzavřel Talíř.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky jižní čechy, důl, orty, Borek, budějovice, kraj, Jihočeský kraj, České Budějovice, chodba, Orta, František Talíř, Česko, projekt, Regionální rozvojová agentura jižních Čech, KDU-ČSL

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.