Na 640 pracovních pozic vhodných pro ženy mohou ukrajinským uprchlíkům okamžitě nabídnout jihočeští zaměstnavatelé, kteří se zapojili do průzkumu Jihočeské hospodářské komory (JHK). Firmy přijmou tkadleny, pletařky, zahradnice, číšnice, kuchařky, pokojské či uklízečky.
„Na 150 firem, které se zapojily do bleskového průzkumu na začátku března, by mohlo ukrajinským občanům okamžitě nabídnout téměř 1 100 pracovních pozic, z toho téměř 60 procent profesí je vhodných i pro ženy. Díky získaným datům z šetření bude Úřad práce a Jihočeský kraj schopen lépe reagovat a co nejrychleji pomoci lidem prchajícím před válkou,“ shrnul výsledky Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.
Firmy od začátku válečného konfliktu nabízí nejrůznější pomoc nejen svým ukrajinským pracovníkům. V některých případech by byly ochotny zajistit i jazykový kurz či poskytnout firemní půjčky.
Ze sesbíraných dat vyplynulo, že by 91 procent zapojených firem bylo ihned schopno ukrajinským uprchlíkům poskytnout zaměstnání, z toho 59 procent společností již má se zaměstnáváním zahraničních pracovníků zkušenost. Práci nabízí i podniky, které doposud zahraniční zaměstnance neměly. Patří mezi ně například společnost Sage Automotive Interiors, Strakonice Fabrics. „Ukrajinským ženám můžeme nabídnout pozice tkadlen, pletařek či klasifikátorek, mužům pak i pozice seřizovačů. Máme částečně volnou kapacitu na firemní ubytovně, kterou jsme již nabídli, spolu s tím můžeme poskytnout i základní nábytek, skřínky a stoly ke skromnému vybavení,“ uvedla personalistka Lucie Kubešová.
Mezi poptávanými pozicemi ze strany firem se objevovaly i zahradnice, číšnice, kuchařky, pokojské či uklízečky. Firmy hledají také profese operátorů různých strojních zařízení. „Do průzkumu se nám zapojily firmy převážně ze zpracovatelského průmyslu, stavebnictví či obchodu. Předpokládáme, že obdobná situace bude v zemědělství či zdravotní a sociální péči,“ dodal Keist.
O povolení, a to až na dva roky s možností prodloužení, může cizinec požádat sám či prostřednictvím zaměstnavatele. Zaměstnavatel nejprve musí ohlásit volné pracovní místo příslušnému Úřadu práce a současně uzavřít s budoucím zaměstnancem pracovní smlouvu, která je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Proces by se měl v budoucnu zjednodušit.
V kraji bylo v únoru 21 106 volných míst. Nezaměstnanost na jihu Čech klesla v únoru proti lednu o desetinu procentního bodu na tři procenta. Bez práce bylo 13 290 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.