Počasí dnes13 °C, zítra9 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

První temelínský blok je opět v provozu a vyrábí elektřinu

První blok Jaderné elektrárny Temelín začal dnes ráno opět vyrábět elektřinu. Při odstávce vyměnili energetici čtvrtinu palivových souborů. Akce trvala necelé dva měsíce a zahrnovala téměř 18 tisíc činností.

Blok začal vyrábět elektřinu dnes ve 2:21 hodin. Skončila tak odstávka, při které došlo na výměnu čtvrtinu palivových souborů. „Energetici také zkontrolovali bezpečnostní systémy, preventivně vyměnili rotor generátoru a k tomu zvládli téměř osmnáct tisíc činností včetně šesti desítek investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu pět jaderných bloků,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí JE Temelín Marek Sviták

Zařízení zatím nevyrábí takový objem elektřiny jako před odstávkou. Energetici musí provést některé testy a ověřit správné fungování. „Ověřujeme rovnoměrné rozložení výkonu v reaktoru a pozorně  sledujeme i turbosoustrojí, kde při jeho provozu rozhodují setiny milimetrů. První dny provozu nám ukáží, zda bude potřeba nastavení ještě doladit,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Odstávka trvala necelé dva měsíce. Energetici při ní vyměnili 42 ze 163 palivových souborů. Do akce se zapojilo zhruba tisíc lidí. Další odstávka je naplánovaná na druhou polovinu června. 

Ohodnoť článek

Foto JE Temelín

Štítky jaderná elektrárna, temelín, odstávka, blok, elektřina, Jaderná elektrárna Temelín, Jan Kruml, Dukovany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

První temelínský blok je opět v provozu a vyrábí elektřinu  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.