úterý 5. července 2022 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Strakoničtí vojáci zakončili účast na mezinárodním cvičení v Polsku bojovými střelbami

Celkem 12 raket z protiletadlových systémů 2K12 KUB vypálili strakoničtí vojáci na závěr mezinárodního cvičení Ramstein Legacy 2022 v Polsku. Nacvičovali střelbu na bezpilotní prostředky, které simulovaly útok nepřátelských dronů. Jejich výkony sledoval při střelbách například zástupce velitele aliančního velitelství vzdušných sil Pascal Delerce nebo velitel českých Vzdušných sil Petr Mikulenka.

Při střelbách vojáci cvičili situaci, při níž skupina nepřátelských dronů zaútočila na jednotky pozemní protivzdušné obrany. Členové jednotky museli v poměrně krátkém časovém rozmezí zachytit cíl a zjistit, zdali se jedná o nepřátelský dron. Pokud se to potvrdilo, museli na něj zaútočit. Navíc ke ztížení situace byl počet nepřátelských cílů vyšší než počet střílejících jednotek.

„Vojáci vedli palbu na vzdušné cíle s označením MJ-7 Szogun. Jedná se o bezpilotní prostředky s rozpětím tří metrů a nízkou radiolokační odraznou plochou. Do vzduchu se dostávají pomocí speciální odpalovací rampy a průběh letu je koordinován z řídícího centra,“ upřesnil podplukovník Jaroslav Sekanina, velitel 251. protiletadlového raketového oddílu, jenž českým vojákům na cvičení v Polsku velel a řídil střelby dvou baterií.

Ačkoli se armáda chystá modernizovat protiletadlový systém 2K12 KUB a nahradit ho do roku 2026 generačně novým systémem SPYDER, mohou vojáci techniku a dovednosti, jež se zde naučí, využít i na novějších zbraních. „Výcvik na systému 2K12 KUB pro nás představuje most mezi generacemi. Základní fyzikální principy, architektura a zčásti i způsob použití jsou u obou systémů srovnatelné,“ přiblížil vrchní praporčík 251. oddílu František Hammerbauer a zároveň zmínil důležitost připravenosti samotného personálu. „Vycvičení a motivovaní vojáci jsou pro úspěch v boji přinejmenším stejně důležití jako zbraňový systém či rakety. Při bojových střelbách získávají cenné zkušenosti, ke kterým by se jinak nedostali.“

Bojové střelby z protiletadlových kompletů se uskutečnily na polském polygonu Ustka na pobřeží Baltského moře. Dalšími spojenci, kteří zde také nacvičovali střelbu byli Poláci, Slováci, Francouzi a Britové. Celé vojenské cvičení Ramstein Legacy 2022 zahrnovalo akce nejen na území Polska, ale také v Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Armádu ČR i strakonický pluk reprezentovala kromě 251. oddílu také protiletadlová jednotka, která je v současnosti nasazena v rámci přítomnosti NATO v Pobaltí. Tato jednotka absolvovala střelby se systémy RBS-70 v Lotyšsku.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto 25. protiletadlový pluk Strakonice

Štítky vojáci, armáda, ČR, střelba, dron, raketa, protiletadlový, systém, cvičení, Polsko, Pobaltí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.