čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Lesníci těží u Černého a Čertova jezera stromy napadené kůrovcem, turistům doporučují změnu trasy

V lesích v okolí Železné Rudy se usilovně pracuje na odstranění kůrovcového dříví. Lesy ČR nechtějí oblast uzavřít, ale žádají návštěvníky o opatrnost a aby raději pro své výlety volili jiné destinace a trasy. Na území se pohybuje těžká technika a často tamtudy projíždí kamiony naložené dřevem. Práce v této lokalitě potrvají až do září.

Dva cyklisté na Šumavě surově napadli řidiče kamionu se dřevem. Vadilo jim, že mu musí uhnout z cesty

Naprosto nepochopitelně si počínali dva cyklisté, kteří velmi nevybíravými nadávkami osočovali řidiče nákladního vozu, jež vezl z lesa na Železnorudsku vytěžené kůrovcové dříví. Dva agresoři ovšem nezůstali jen u hanlivých výrazů a donutili...

Kůrovcem napadené stromy zpracovávají lesníci mnohdy v turisticky oblíbených lokalitách. Aktuálně pracují v hospodářských lesích u Železné Rudy, konkrétně u Černého a Čertova jezera, kolem nichž vede i oblíbená Stezka Českem. Lesníci nechtějí oblast uzavřít, ale návštěvníky žádají, aby byli velmi opatrntí a měli pro situaci pochopení.


Mapa ukazuje místa, kde probíhá těžba a kudy jezdí kamiony se dřevem.

„Musíme napadené dříví zpracovat, asanovat a z lesa odvézt. Jen tak se brouk nerozšíří a ze zdravých stromů nebudou souše,“ vysvětluje lesní správce Lesů ČR Petr Najman. Přestože je lokalita velmi navštěvovaná, lesníci zatím neuvažují o žádosti adresované státní správě, která by lokalitu kvůli bezpečnosti uzavřela. 

„Práce musíme dokončit, to je jasné, ale taky chápeme návštěvníky a věřím, že i oni nás. Je důležité, aby nechodili do míst, kde se těží a kde se pohybují odvozní a další stroje. Jde o bezpečnost, takže doporučuju zvolit jinou trasu,“ dodává správce s tím, že v lokalitě budou pracovat až do konce září.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky Šumava, Železná Ruda, těžba dřeva, kůrovec, kůrovcové dříví, Lesy ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.