Bavorští policisté kvůli rostoucí migraci zesílili namátkové kontroly na pomezí s Českem a Německem. Podle českých řidičů je tam v tomto týdnu víc policejních hlídek. Jejich kontroly jsou namátkové, nevyhnou se jim ani dodávky, autobusy a osobní vozy s německou registrační značkou.
„Na prvním odpočívadle v Německu stála dvě policejní auta a zhruba deset vyzbrojených policistů v černých oblecích, jako má česká zásahová jednotka. Poté tam přijela ještě policejní dodávka, která jela za německým autobusem, který policisté odklonili na odstavné parkoviště a kontrolovali jeho cestující," popsal pro ČTK svědek situaci na dálničním přechodu Rozvadov-Waidhaus na D5 v Plzeňském kraji na Tachovsku. Přímo za hranicemi, kde jsou většinou hlídky německé policie, koncem pracovního týdne žádná auta nestála.
„Jedná se o intenzivnější kontroly během běžného výkonu služby v souvislosti s tranzitní migrací... nekontrolují hned na hranici, ale ve vnitrozemí v blízké vzdálenosti od hranic, tedy do určitého přesně daného okruhu několika kilometrů v určité výseči," uvedl český policejní zdroj, který nechtěl zveřejnit jméno.
Zesílené hlídky potvrdil novinářům také starosta Všerub na Domažlicku Václav Bernard (STAN). „Už dva dny stojí hlídky na německé straně a namátkově kontrolují automobily. Kontrolují i německá auta," uvedl. Prohlížejí nejen větší vozy, ale i osobní auta.
O důslednější ostraze hranic rozhodl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, jeho nařízení platí do odvolání. Kvůli již četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se migranti na takzvané balkánské trase snaží do Německa dostat oklikou přes Slovensko a Česko. ČR proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici. Na slovenské hranici obnovilo kontroly minulý týden také Rakousko.
Nejen migranty mířícími do Německa přes Balkán, ale také možným nebezpečím z Ruska zdůvodnil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann četnější namátkové kontroly na hranicích s Českem a Rakouskem. Přísnější režim v pohraničí platí do odvolání. Výhrady proti kontrolám vyslovil nejvyšší politický představitel sudetských Němců Bernd Posselt, podle kterého hrozí opětovné rozparcelování srdce Evropy.
„Vzhledem ke složité situaci související s ruskou politikou si nemůžeme dovolit, aby do Evropské unie mohl přicházet tak jednoduše velký počet lidí s nejasnou identitou. A proto bylo opravdu nutné, aby vnější hranice EU byly ještě důsledněji kontrolovány,“ řekl Herrmann v rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Podle ministra je ostraha vnějších hranic evropského bloku nedostatečná. Tím také Herrmann ve čtvrtek vysvětlil, proč nařídil v pohraničí s Českem a Rakouskem intenzivní namátkové kontroly.
Herrmann uvedl, že Bavorsko pohraničí kontroluje nejen drony s termokamerami, ale také s pomocí vlastní zemské pohraniční policie. V jejích řadách nyní slouží asi 800 lidí, do roku 2025 by jejich počet měl vzrůst na více než tisícovku.
Bavorská pohraniční policie v zásadě nemá žádné zvláštní pravomoci, protože za ostrahu hranic je odpovědná výhradně spolková policie. Bavorský ústavní soud navíc rozhodl, že bavorský sbor zčásti porušuje ústavu, neboť bavorští pohraničníci pracují v rozporu s rozdělením kompetencí v Německu. Vláda bavorského premiéra Markuse Södera ale zdůrazňuje, že zemská pohraniční policie pracuje v součinnosti se spolkovou policií.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.