Jihočeský rok 2021 v číslech: Zemřelo více lidí, klesla kriminalita

Autoři | Foto Jan Luxík

Nejméně trestných činů od roku 2000 i vysoká migrace, která pomohla zvýšit počet obyvatel. To jsou některé charakteristiky toho, jak vypadal rok 2021 v Jihočeském kraji. Informovali o tom zástupci Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Českých Budějovicích.

Na jih Čech přijeli hlavně Němci. Tuzemských hostů ubylo

Do Jihočeského kraje se začali vracet návštěvníci ze zahraničí, těch z Česka ale ubylo. Region navštěvují hlavně Němci, Rakušané a Slováci. Podle očekávání byly doposud nejsilnější měsíce červenec a srpen. Vyplývá to z údajů Českého statistického...

Statistici při tiskové konferenci zmínili některé údaje, které sledují mimo jiné počet obyvatel, kriminalitu, návštěvnost regionu nebo třeba počet svateb a rozvodů. Budějcká Drbna přináší výběr těch nejzajímavějších za rok 2021.

Loni byl vyšší počet lidí, kteří zemřeli, a zároveň ubylo narozených dětí. „Došlo k nejvyšší úmrtnosti od druhé světové války. Úmrtnost se v letech 2020 a 2021 zvýšila v důsledku pandemie,“ uvedla při tiskové konferenci Pavlína Kubínová z Krajské správy ČSÚ. Zemřelo 8 350 lidí. 

I přes tento trend se však počet obyvatel v Jihočeském kraji navýšil. V Jihočeském kraji, kde je nejnižší hustota obyvatel na kilometr čtvereční, žilo loni 631 801 obyvatel. Přispěla k tomu migrace, která se týkala především lidí ze zahraničí. Podle údajů ČSÚ loni region zaznamenal jeden z nejvyšších migračních přírůstku ve své hostorii.

„Nejvyšší přírůstek v přepočtu na tisíc obyvatel byl na Českobudějovicku, Soběslavsku a Vodňansku. Největší úbytek byl na Dačicku, Vimpersku a Blatensku,“ informovala Petra Dolejšová z Krajské správy ČSÚ. 

Pandemie měla vliv také na počet svateb. „Z dlouhodobého pohledu rozvodovost v kraji klesá. V letech 2020 a 2021 bylo v kraji méně sňatků než v předchozích letech. Do určité míry to negativně ovlivnila koronavirová situace v zemi, kdy se z karanténních důvodů svatby odkládaly,“ řekla Kubíková. Průměrný věk snoubenců se zvyšuje, ženichům bylo loni průměrně 37,8 let, nevěstám 44,4 let.

Meziročně se podle statistik zvedla průměrná hrubá měsíční mzda. V roce 2021 dosáhla 37 715 korun, což je osmá nejvyšší hodnota ve srovnání s ostatními kraji. Muži podle údajů vydělávají víc, průměr to loni bylo 40 504 korun, v případě žen dosáhla průměrná hodnota částky 34 525. 

Poklesla také kriminalita. Policie loni řešila 7 484 trestných činů, což je nejnižší údaj od roku 2000. Meziročně jich bylo o šest procent méně. Objasněnost byla 65,6 procent.

Nejsilněji zasáhla pandemie cestovní ruch. V případě návštěvnosti hotelů a penzionů došlo k propadu o téměř 40 procent. Ubylo hostů hlavně z Asie, později téměř všech ze zahraničí. Ti se postupně vraceli, a zároveň loni cestovnímu ruchu významně pomohla česká klientela. „Změnila se skladba hostů. Dvoutřetinový úbytek zahraničních hostů nahradili lidé z tuzemska,“ dodala Kubínová. 

Při sčítání lidu se statistici ptali i na víru. K otázce se více než třetina lidí nevyjádřila. Z těch, kteří odpověděli, bylo 67 procent bez vyznání. Věřících bylo 33 procent, převažovali katolíci, řekla Dolejšová. Vyplývá to také z výsledků loňského sčítání lidu.

V zemi loni žilo zhruba 10,5 milionu lidí. Bezmála polovina z nich bydlela ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 roku.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.