V minulém týdnu zaznamenali jihočeští hygienici celkem 74 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a dva případy klíšťové encefalitidy. V regionu se předpokládá vysoká až mimořádně riziková aktivita klíšťat.
Loni bylo ve stejném období 44 případů lymeské boreliózy, letos jich je 74. Nejvíce jich hygienici zaznamenali na Českobudějovicku a Táborsku - 20.
⚠️Pozor, klíšťata jsou dnes na velké části našeho území mimořádně aktivní.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 5, 2023
Ve dnech s takto vysokou aktivitou klíšťat se doporučuje chodit po zpevněných cestách a dobrým pomocníkem je samozřejmě repelent. pic.twitter.com/iRygFnzBln
„Onemocnění klíšťovou encefalitidou se vzhledem k charakteru onemocní a prokazování začnou ve statistikách projevovat až v dalších týdnech. Letos jsou evidována dva nahlášené a potvrzené onemocnění na Strakonicku a Prachaticku, vloni byly v kraji evidovány v tomto období rovněž dva případy. Vloni onemocnělo v Jihočeském kraji za celou sezonu celkem 529 obyvatel lymeskou boreliózou a 130 klíšťovou encefalitidou,“ shrnula ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
K dalším onemocněním, typickým pro nastupující teplé období roku, patří salmonelóza a kampylobakterióza. Jde o onemocnění, která souvisí s nedostatečně tepelně upraveným masem, týká se to ale také vajec či lahůdkářských výrobků, varují hygienici.
Jihočeský kraj je dlouhodobě regionem s jedním z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy ve střední Evropě, v posledních letech stoupají i počty nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy.
Výskyt lymeské boreliózy za posledních pět let
V r. 2018 to bylo 473 případů
V r. 2019 to bylo 431 případů
V r. 2020 to bylo 367 případů
V r. 2021 to bylo 270 případů
V r. 2022 to bylo 529 případů
Zdroj: KHS Jihočeského kraje
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.