Počasí dnes12 °C, zítra12 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Vyvlastnění pozemků motocentra kvůli D3 zůstává v platnosti

Rozhodnutí o vyvlastnění pozemků motocentra, které jsou klíčové pro stavbu úseku D3 u Tábora, zůstává v platnosti. Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z majitelů Pavla Bratránka a společnosti Taartrade. Na rozhodnutí upozornil na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. ŘSD požádalo ministerstvo dopravy o obnovu stavebního řízení a ve výběrovém řízení se hledá zhotovitel dostavby D3, uvedl Mátl.

Ústavní stížnost byla odmítnuta pro zjevnou neopodstatněnost, potvrdila Natálie Nechvátalová z Ústavního soudu. Plné odůvodnění zatím není v internetové databázi dostupné.

O vyvlastnění pozemků motocentra žádalo ŘSD kvůli tomu, aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice D3. Bratři Bratránkovi s vyvlastněním nesouhlasili, rozhodnutí o odnětí vlastnického práva označovali za nepřiměřené a protiústavní.

Nejvyšší správní soud (NSS) loni dospěl k závěru, že vyvlastnění je nezbytné, alternativní řešení neexistuje. „Pokud chce osoba zúčastněná na řízení (ŘSD) realizovat stavbu dálnice D3, nemůže postupovat jinak než vyvlastnit nemovitosti žalobců," stálo v rozsudku.

Podle NSS vznikl problém už před lety kvůli chybnému rozhodnutí správních orgánů. Úřady schválily trvalý přístup k motocentru přes obslužnou komunikaci, původně povolenou jako dočasnou, která zanikne po dostavbě D3. A protože přiznané veřejné subjektivní právo na sjezd k nemovitostem vyvlastnit nelze, je nutné vyvlastnit nemovitosti samotné.

Soud potvrdil vyvlastnění pozemků pro dálnici u Tábora. Změnil ale rozhodnutí ohledně čerpací stanice

Českobudějovický krajský soud rozhodl o vyvlastnění budov a pozemků motocentra a pneuservisu u Tábora, které brání dostavbě části dálnice D3. Zrušil ale výrok o vyvlastnění čerpací stanice LPG. Ředitelství silnic a dálnic tak bude muset zvážit...

„Pokud budou tyto nemovitosti ve vlastnictví státu, nebude ve výstavbě dálnice D3 bránit veřejné subjektivní právo na sjezd k těmto nemovitým věcem," konstatoval NSS.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. ŘSD teď v jižních Čechách staví souvislý třicetikilometrový úsek D3. Celá dálnice D3 by měla být podle ministerstva dopravy hotová do roku 2030.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, soud, silnice, stavby, D3, Tábor, Ústavní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vyvlastnění pozemků motocentra kvůli D3 zůstává v platnosti  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.